دوشنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۷
تحلیل فرهنگ‌نگار در خصوص بخشی از پیام رهبر انقلاب؛
علت انتظار رهبری از رئیس جدید صداوسیما برای ورود مؤثر در فضای مجازی چیست؟
رهبر انقلاب در نامه‌ای که برای انتصاب علی عسکری صادر فرمودند، یکی از انتظارات خود از وی را حضور مؤثر در فضای مجازی خواندند؛ اما علت این انتظار رهبر چه چیزی می‌تواند باشد؟

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی فرهنگ نگار، از آغاز پیدایش فضای مجازی و عمومیت یافتن آن، نسل بشر با جهانی جدید روبرو شد که قواعد و قوانین جدیدی برای خود داشت؛ این فضا از زندگی طبیعی سرچشمه می‌گرفت اما حقیقی نبود و همین امر سبب جذابیت چند برابری آن می‌شد.

این فضا که خود می‌توانست محلی برای گسترش ارتباطات میان انسان‌ها و تبادل فرهنگی برای ارتقا فرهنگ جهانی و گام نهادن به‌سوی تکامل انسان باشد، امروزه از سوی عده‌ای سودجو در اختیار گرفته‌شده و تلاش می‌کنند تا با قواعد خود آن را به‌سوی خواسته‌ها و امیال سیاسی، اقتصادی و فرهنگی خود سوق داده و به‌نوعی منافعی که برای خودشان در جوامع مختلف بشری متصور می‌دانند را به دست آورند.

این فضا که توانسته به‌سرعت در جوامع مختلف نفوذ کند و برای خود جایگاهی بیابد، همان‌طور که قابلیت استفاده‌های درست را در خود دارد، در حوزه فردی و اجتماعی زندگی مردم می‌تواند خطرات بسیاری نیز داشته باشد.

ازاین‌رو چند سالی است که رهبر انقلاب بارها مسئله فضای مجازی را مطرح کرده‌اند و استفاده درست از آن را مهم خوانده‌اند؛ برای مثال رهبر انقلاب در دیدار با فرهنگیان در سیزدهم اردیبهشت امسال فرمودند: «فضای مجازی امروز از فضای حقیقیِ زندگی ما چند برابر بزرگ‌تر شده؛ بعضی‌ها اصلاً در فضای مجازی تنفّس می‌کنند؛ اصلاً آنجا تنفّس می‌کنند، زندگی‌شان در فضای مجازی است. جوانان هم سروکار دارند با فضای مجازی، با انواع‌واقسام چیزها و کارها، با برنامه‌های علمی‌اش، با اینترنتش، با شبکه‌های اجتماعی‌اش، با مبادلات و امثال این‌ها سروکار دارند؛ خب، اینجا لغزشگاه است. هیچ‌کس نمی‌گوید آقا جادّه نکش. اگر شما در یک منطقه‌ای جادّه‌ای لازم دارید، خیلی خب، جادّه بکش، جادّهٔ اتوبان هم بکش امّا مواظب باش! آنجایی که ریزش کوه محتمل است، آنجا محاسبهٔ لازم را بکنید. ما به دستگاه‌های ارتباطی خودمان، به مجموعهٔ وزارت ارتباطات و شورای عالی مجازی -که بنده از آن‌هم گله دارم- سفارشمان این است. ما نمی‌گوییم این راه را ببندید؛ نه، اینکه بی‌عقلی است. یک کسانی نشسته‌اند، فکر کرده‌اند، یک راهی باز کرده‌اند به‌عنوان این فضای مجازی و به قول خودشان سایبری؛ خیلی خب، از این استفاده کنید منتها استفادهٔ درست بکنید؛ دیگران دارند استفادهٔ درست می‌کنند؛ بعضی از کشورها طبق فرهنگ خودشان این دستگاه‌ها را قبضه کرده‌اند. ما چرا نمی‌کنیم؟ چرا حواسمان نیست؟ چرا رها می‌کنیم این فضای غیرقابل‌کنترل و غیر منضبط را؟»

به‌هرحال امروزه فضای مجازی با تمام نقاط قوت و ضعف خود وارد زندگی جامعه نیز شده و باید برای جلوگیری از مضرات آن دقت‌های لازم را داشته باشیم و با آن هوشمندانه برخورد کنیم که به همین علت شورای عالی فضای مجازی در کشور ایجاد شد.

مسئله‌ای که رهبر انقلاب در نامه انتصاب اعضای جدید شورای عالی فضای مجازی در شهریورماه 1394 در خصوص این شورا نوشتند: «شورائی که با مرکز ملی فضای مجازی وابسته به آن، به‌عنوان نقطه کانونی مواجههٔ هوشمندانه و مقتدرانه با تحولات پرشتاب این عرصه، برای استفاده از فرصت‌ها و ظرفیت‌ها و مقابله با آسیب‌ها و تهدیدات آن شناخته‌شده است. وظیفه اصلی این تشکیلات سیاست‌گذاری، مدیریت کلان و برنامه‌ریزی و تصمیم‌گیری‌های لازم و بهنگام و همچنین نظارت و رصد کارآمد و روزآمد در این عرصه می‌باشد...»

به هر صورت حضور هوشمندانه در فضای مجازی همراه با آگاهی از ابعاد مختلف آن و همان‌طور که رهبر انقلاب در سخنان خود با معلمان فرمودند، قبضه کردن آن بر اساس فرهنگ خود یکی از مهم‌ترین راهکارها برای کاهش تبعات نادرست این فضا و استفاده صحیح از آن به شمار می‌رود و مسئله‌ای مهم قلمداد می‌شود.

در این راستا برخی از سازمان‌ها و نهادها نیز در این زمینه صاحب توانایی‌های ذاتی و گسترده‌ای هستند که صداوسیما را می‌توان به‌عنوان یکی از مهم‌ترین این ارگان‌ها نام برد و بخشی از پیام رهبر انقلاب برای انتصاب علی‌عسکری به‌عنوان رئیس جدید سازمان صداوسیمای جمهوری اسلامی ایران را می توان بر همین اساس یعنی گسترش فرهنگ اسلامی- ایرانی در این فضا تلقی کرد؛ ایشان در این پیام تاکید کردند: «...مؤکداً سفارش می‌کنم به برنامه‌ریزی، رعایت راهبردهای کلان، جذب و حفظ و تربیت نیروهای انقلابی و کارآمد و حضور مؤثر در فضای مجازی اهتمام بورزید و به خدای متعال توکل و اعتماد کنید...»

سازمان صداوسیما به علت گسترده بودن در تمام سطوح جامعه و ریشه داشتن در فرهنگ بومی و ملی در اقصی نقاط ایران، می‌تواند با ورود صحیح و برنامه‌ریزی‌شده به فضای مجازی، اقدامات مؤثری در سالم‌سازی و گسترش فرهنگ ملی در آن داشته باشد.

با توجه به سوابق رئیس جدید رسانه ملی و این مسئله که خود از اعضای مرکزی قرارگاه فضای مجازی و از طراحان اصلی شورای عالی فضای مجازی است و پیش‌ازاین توانسته بود در صداوسیما اقدامات مهمی مانند پایه‌گذاری جریان پرشتاب تبدیل آنالوگ به دیجیتال را انجام دهد، انتظار می‌رود تا بتواند در این زمینه نیز گام‌های مهمی بردارد.

انتهای پیام/

*نام و نام خانوادگي :

پست الکترونيکي :

*مطلب :
۱) نظراتی را که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد .
۲) از انتشار نظراتی که فاقد محتوا بوده و صرفا انعکاس واکنشهای احساسی باشد جلوگیری خواهد شد .
۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید .
۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید .