سه شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۷
هزینه- فایده دو تفکر
فرهنگ‌نگار:

به گزارش سایت خبری فرهنگ نگار، مصوبه اخیر مجالس نمایندگان و سنای آمریکا معروف به قانون isa ، فرصتی است تا نگاهی تاجرانه و «دو دو تا چهار تا» به کارنامه و نتایج عملکرد دو طرز تفکر موجود در کشور داشته باشیم. مصوبه مذکور از جنبه های مختلف مورد ارزیابی تحلیلگران قرار گرفت اما از منظر هزینه- فایده که برای اکثر مردم ملموس تر است نیز می توان به مسئله نگریست. قابل انکار نیست که برجام یک معامله بود که ملت ایران تمام سهم خود را پرداخت کرد و در مقابل - بر اساس وعده مسئولان دولت و تیم مذاکره کننده - مقرر شد طرف معامله، علاوه بر لغو تحریمهای قبل، حق وضع تحریم جدید علیه ایران را از خود سلب کرد.

پر واضح است که از ابتدای انقلاب اسلامی دو تفکر تلاش کرده و می کنند که سکان مدیریت امور کشور را در دست بگیرند. صرف نظر از احزاب و جناحها و اشخاص و جریانات، هر یک از دو تفکر ویژگیهایی دارند که به واسطه آنها از هم بازشناخته می شوند. این دو تفکر در ادبیات امام خمینی(ره) تحت عنوان «طرفداران اسلام آمریکایی» و «طرفداران اسلام ناب محمدی صلی الله علیه و آله و سلم»و در ادبیات امام خامنه ای با عنوان تفکر «غیرانقلابی» و تفکر جهادی و «انقلابی» از آنها یاد می شود.

در قریب چهار دهه مدیریت کشور، این دو تفکر مناصب مختلفی را اداره کرده اند که بررسی هر دوره مدیریت آنان در هر یک از عرصه ها، مثنوی هفتاد من کاغذ می شود. این نوشتار با توجه به محور بحث، فقط از منظر هزینه- فایده، مقایسه ای گذرا ارائه می نماید.

 شباهتهای دو تفکر از منظر هزینه-فایده:

  1. هر دو تفکر، خود را دوستدار و مدافع اسلام، ولایت، شهدا، ایران، انقلاب و نظام اسلامی معرفی می کنند؛ یعنی از این ارزشها به عنوان پشتوانه معنوی عمل خود استفاده و آن را خرج می کنند.
  2. هر دو طرز فکر از فرصتها و ظرفیتهای تاریخی، ملی و ... کشور و ملت سود می جویند تا به اهدافشان برسند.
  3. هر دو تفکر در عین این که خود را برآمده از بطن ملت می دانند، از مردم برای پیشبرد اهدافی که در نظر دارند هزینه می کنند.

 تفاوتهای دو تفکر از منظر هزینه-فایده:

  1. در طول این سالها، تفکر اسلام آمریکایی(غیرانقلابی) از حمایت مادی و معنوی و به ویژه رسانه ای غرب بهرمند بوده و یک همسانی در مواضع اینها با سیاستهای آمریکا و غرب دیده می شود اما تفکر اسلام ناب(انقلابی) دائماً مورد هجمه فکری و فرهنگی غرب و مبغوض سیاستها و رسانه های غربی است.
  2. صاحبان تفکر اسلام آمریکایی(غیرانقلابی)، ذات و حقیقت آمریکا و کشورهای استکباری که در رفتار آنها با کشورها و ملت های جهان مشهود است را باور ندارند و به رغم تجربه های متعدد ملی، منطقه ای و جهانی از جنایات آمریکا، همچنان خوش بینی به آمریکا و غرب در آنها موج می زند و متوهمانه، آمریکا را که خود مشکل اصلی است، راه حل مشکلات می پندارند. در نقطه مقابل، منادیان و فدائیان اسلام ناب(تفکر انقلابی) به پیروی از قرآن، سیره پیامبر اعظم و ائمه معصومین علیهم صلوات الله، و رهنمودها و مواضع امام راحل و امام حاضر و بر اساس تجارب عینی گذشته و حال و به حکم عقل و منطق، آمریکا و نظام سلطه جهانی را به عنوان طاغوت، مستکبر و ریشه فساد و ظلم می شناسند و بر این اساس، هیچ اعتمادی به آنها ندارند.
  3. دارندگان تفکر اسلام آمریکایی(غیرانقلابی) در قبال هزینه ای که از جیب ملت و کشور برای پیاده سازی خواسته های خود می کنند، نه تنها ایثار و نثاری از خویش ندارند بلکه هم و غمّشان این است که منافع شخصی و جمعی خود را به آلاف و الوف برسانند و در سخت ترین شرایط ملّی؛ چه دفاع مقدس هشت ساله، چه تورم نزدیک 50 درصدی دوران سازندگی، چه در دوران تحریمهای ظالمانه و پس از آن در زمان رکود اقتصادی فعلی در پی ثروت اندوزی، عیش و نوش و اشرافیگری خویشند و اگر زمانی هم کاری برای انقلاب کرده اند؛ در موضع سهم خواهی از انقلاب، ویژه خواری خود را توجیه می کنند. اما در نقطه مقابل، فداییان تفکر اسلام ناب(تفکر انقلابی) نه تنها بنا ندارند کلاهی از داشته های مردم برای خود ببافند بلکه سردمداران این تفکر، پیشتاز عرصه های فداکاری در تمام دوران انقلاب بوده و هستند و با اهتمام بر ساده زیستی نه تنها نه تنها داشته های ملت را فدای منافع خود نمی کنند بلکه در تمامی عرصه ها از جان و مال و آبروی خویش برای سربلندی ملت مایه می گذارند.
  4. اما تفاوت اصلی دو تفکر از منظر هزینه- فایده برای ملّت این است که؛ تفکر غیرانقلابی که با عناوین مختلف از آن یاد می شود، با وجود همه هزینه هایی که تا کنون برای کشور و ملت داشته اند، نه تنها دستاورد و فایده قابل توجهی به دست نداده اند که به دلیل فاصله داشتن از واقعیتهای داخلی و بین المللی، توهّم و خوش خیالی در تحلیل مسائل، خوش گمانی به دشمن و بدگمانی به تواناییهای ملی و دینی بسیاری از دستاوردهای ملی را هم بر باد داده اند. اما تفکر انقلابی به دلیل اتکاء به قدرت لایزال الهی، اعتماد به نفس ملی، باور به هوش و همت ملت و جوانان ایران و به خاطر تبعیت از ولایت و نیز بی اعتمادی به آمریکا و عوامل او، دستاوردهایی همچون دفاع مقدس، پیشرفتهای علمی و فن آوری، پیروزیهای مکرر در جبهه مقاومت اسلامی، شکستن هیمنه آمریکا، تقویت بنیه دفاعی کشور و ... را نصیب ملک و ملت کرده اند. برای نمونه؛ تفکر انقلابی با توکل به خدا و باور توان داخلی و اعتماد به مردم و جوانان برای ایران و ایرانی «اقتدار» آورد اما تفکر غیرانقلابی با وجود حراج دستاوردها، به هر دری – حتی در «کدخدا»- زد نتوانست مشکل رکود و بیکاری و تولید و در یک کلام مشکل «اقتصاد» را حل کند. کاش حرف ملت و بزرگان را گوش می کردند و نگاه انقلابی به اقتصاد را عمل می کردند و اقتصاد مقاومتی را در اقدام و عمل – نه فقط حرف – در پیش می گرفتند؛ اگر اینگونه عمل کرده بودند، نه تنها مشکل اقتصاد هم رو ره بهبود بود بلکه یک دوره عمر دولت را تلف نمی کردند و امروز از آمریکا رودست نمی خوردند.

انتهای پیام/

کاربر محترم؛ انتشار مطالب دیگر رسانه ها در پایگاه اطلاع رسانی فرهنگ نگار به معنای صحت و تایید محتوای آنها نیست و صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای بازنشر می‌شود؛ ضمنا شما می توانید اخبار و مطالب خود را که تا کنون در هیچ رسانه‌ای منتشر نشده است را از طریق ایمیل farhangnegar.ir@gmail.com برای ما ارسال نمایید تا در صورت دارا بودن مولفه‌های لازم، با نام خودتان منتشر گردد.

برچسب ها : اقتصاد , غیرانقلابی ,
*نام و نام خانوادگي :

پست الکترونيکي :

*مطلب :
۱) نظراتی را که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد .
۲) از انتشار نظراتی که فاقد محتوا بوده و صرفا انعکاس واکنشهای احساسی باشد جلوگیری خواهد شد .
۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید .
۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید .