پنجشنبه ۳ خرداد ۱۳۹۷
معاون توانبخشی بهزیستی استان قم:
راه درمان کودکان اتیسمی به شیوه ارتباط و برخورد خانواده ها بستگی دارد
معاون توانبخشی بهزیستی استان قم با اشاره به اینکه هر چه سریعتر اتیسم شناسایی شود درمان و کنترل آن راحتر است، گفت: راه درمان کودکان اتیسمی به شیوه ارتباط و برخورد خانواده ها بستگی دارد.

محمد علی مقدم خواه ظهر در گفتگو با خبرنگار سایت خبری فرهنگ نگار با اشاره به وجود صدهزار نفر معلول در استان، اظهار داشت: 10درصد از جامعه را معلولین ، ناتوانان و سالمندان تشکیل می دهند که 22 هزار نفر از آنها تحت حمایت سازمان بهزیستی می باشند.

وی ادامه داد: در استان قم 270 مرکز وابسته به بهزیستی فعال است که 33 مرکز توان‌بخشی مختص به معلولین می باشد.

معاون توانبخشی بهزیستی استان قم با اشاره به شروع طرح غربالگری کودکان اتیسم در استان قم، اظهار داشت: در این طرح کتابچه هایی بین خانواده ها توزیع می شود که در انتهای این کتابچه ها 10سوال وجود دارد که باید پاسخ داده شود و کودکی که در پاسخ به 3مورد از این سوالات مثبت باشد باید برای مشاوره تکمیلی به مراکز تخصصی بهزیستی مراجعه کند.

وی افزود: مثبت بودن پاسخ 3مورد از این پرسش ها نشانگر اتیسم صددرصد کودک نیست ولی مشکوک است و باید مشاره تخصصی بر روی او انجام شود که با مراجعه به این مراکز دو تست پیشرفته ازکودک گرفته می‌شود تا اتیسم بودن یا نبودن او تشخیص داده شود.

مقدم خواه با اشاره به در صورت مثبت بودن اتیسم کودک ، کتاب های آموزشی نوع برخورد با کودک به خانواده داده می شود، گفت: ۱۶۰ کودک اتیسم در استان قم پرونده دارند که بخشی از این خانواده‌ها بسیار دیرهنگام مراجعه کرده‌اند که از زمان درمان و کنترل این بیماری گذشته بود.

وی در ادامه بیان داشت: حدود ۱۰۰ پرونده پسر و ۶۰ پرونده دختر اتیسمی در استان وجود دارد که این بیماران نیازی به دارو ندارند مگر اینکه دچار افسردگی و بیماری های دیگر باشند و فقط باید نوع برخورد و ارتباط با آنها را تغییر دهیم.

معاون توانبخشی بهزیستی استان قم با تاکید بر لزوم آگاهی خانواده‌ها از شیوه ارتباط و برخورد با این کودکان، افزود: این خانواده‌ها باید آموزش ببینید که چگونه با کودک ارتباط داشته باشند که روند رشد اختلال سرعت نگیرد به همین منظور هم بعد از شناسایی کودکان مبتلا به اتیسم کتابچه‌های اموزشی به والدین این کودکان اهدا می‌شود.

وی اضافه کرد: مربیان توانبخشی کودکان اتیسم به صورت یک شکل آموزش دیده و گواهی آموزشی دریافت کرده‌اند و توان ارتباط با این کودکان که باید به شیوه خاصی باشد را دریافته‌اند.

مقدم خواه با اشاره به اینکه دو مرکز تخصصی اتیسم در قم وجود دارد، تأکید کرد: هرچه این بیماری به موقع شناسایی شود درمان و کنترل می‌تواند بهتر و راحت‌تر صورت بگیرد و بهترین زمان تشخیص این بیماری که فرد بتواند در چرخه درمان قرار گیرد ۱۸ ماهگی تا ۲ سالگی است که نشانه‌های این بیماری بروز پیدا می‌کند.

انتهای پیام/

کاربر محترم؛ انتشار مطالب دیگر رسانه ها در پایگاه اطلاع رسانی فرهنگ نگار به معنای صحت و تایید محتوای آنها نیست و صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای بازنشر می‌شود؛ ضمنا شما می توانید اخبار و مطالب خود را که تا کنون در هیچ رسانه‌ای منتشر نشده است را از طریق ایمیل farhangnegar.ir@gmail.com برای ما ارسال نمایید تا در صورت دارا بودن مولفه‌های لازم، با نام خودتان منتشر گردد.

*نام و نام خانوادگي :

پست الکترونيکي :

*مطلب :
۱) نظراتی را که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد .
۲) از انتشار نظراتی که فاقد محتوا بوده و صرفا انعکاس واکنشهای احساسی باشد جلوگیری خواهد شد .
۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید .
۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید .