يكشنبه ۳۱ تير ۱۳۹۷
عدم نظارت دقیق پاشنه آشیل طرح تحول سلامت
طرح تحول سلامت یکی از طرح های مناسبی می باشدکه در نوع خود رضایتمندی مردم را هم در پی داشته است هم مهمترین نقص آن عدم نظارت دقیق بر این طرح می باشد.

به گزارش سایت خبری فرهنگ نگار،  اجرای طرح تحول سلامت در سال های اخیر به خوبی کمبود ها و ضعف های وزارت بهداشت در حوزه درمان را نمایان کرده است.

این طرح در حالی که رضایتمندی مردم را در پی داشته است اما با نقص ها و مشکلاتی نیز روبرو بوده است.

در واقع پیش از اجرای این طرح  در بیمارستان های دولتی به دلیل نبود امکانات آزامایش های بیمار با هماهنگی بیمارستان در بیرون انجام می شد اما با اجرای این طرح  در خود بیمارستان انجام می گیرد، که برای بیماران و همراهان آن ها کار را راحت کرده است.

اما نکته مهم در اجرای این طرح نظارت بسیار ضعیف است به طور مثال مریضی که در بیمارستان های آموزشی بستری می شود توسط رزیدنت ها ویزیت می شود و پزشک هایی که استاد این رزیدنت ها هستند در هنگام ویزیت حضور ندارند به همین دلیل وقتی مریض به این بیمارستان ها مراجعه می کند انواع سی تی اسکن ها , ام آر ای  و... را در خواست می کنند و مریض انجام می دهد و دکتر وقتی مریض را ویزیت می کند می گوید که نیازی به این آزمایش ها نبود، همین موارد است که به باعث بالا رفتن بیهوده این طرح شده است.

این در حالی است که اگر خود دکتر مریض را ویزیت کند و فقط آزمایش های مورد نیاز را انجام دهد هزینه ها کمتر می شود و سیستم کمتر هزینه می کند.

علاوه بر این باید ضعف بعدی وزارت بهداشت  این است که در این طرح برای پیشگیری برنامه ریزی لازم نشده است.

به عنوان مثال در کشورهای غربی بانوان را دوره ای برای سرطان پستان آزمایش می کنند که حتی اگر نوبت شخصی شود و نرود خود ماموران مرا کز درمانی به سراغ آن ها می روند و دلیل نیامدن آن ها برای انجام آزمایش را جویا می شوند که این هزینه ها را برای سیستم بسیار کم می کند .

در واقع همیشه گفته شده است که پیشگیری بهتر از درمان می باشد که این از نظر هزینه ای هم برای کشور خوب می باشد.

به طور کلی طرح تحول سلامت خوب بوده ولی نظارت ضعیف می باشد و جدیداً هم اعلام شده که وزارت بهداشت در راستای اجرای این طرح  8هزر میلیارد کسری آورده است که دلیل عمده آن ضعف نظارتی است.

باید گفت یکی از راهکارها برای بهتر شدن این طرح نظارت دقیق تر و بیشتر است، وقتی یک رزیدنت برای ویزیت بیمار می آید حتما استاد او هم درکنار او باشد و هر کاری که انجام می شود با نظر استاد باشد که این باعث کمتر شدن هزینه ها برای دولت و بیمار می شود و رضایت مندی بیشتری برای بیمار حاصل می شود.

در حاضر بیماران بیمارستان های دولتی اعلام می کنند که ما موش آزمایشگاهی در این بیمارستان ها هستیم چرا اینگونه است؟ در بیمارستان خصوصی پزشک روزی چند بار به مریض خود سر می زند ولی در دولتی اینگونه نیست که باید این روند اصلاح شود.

نکته بعدی این است که بودجه برای پیشگیری در نظر گرفته شود، هزینه هایی که برای درمان قرار داده می شود اندکی از آن برای پیگشیری صرف شود تا هزنیه دولت کمتر و رضایت مردم جلب شود.


حسن محمدی کارشناس ارشد بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تهران

 

انتهای پیام/

کاربر محترم؛ انتشار مطالب دیگر رسانه ها در پایگاه اطلاع رسانی فرهنگ نگار به معنای صحت و تایید محتوای آنها نیست و صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای بازنشر می‌شود؛ ضمنا شما می توانید اخبار و مطالب خود را که تا کنون در هیچ رسانه‌ای منتشر نشده است را از طریق ایمیل farhangnegar.ir@gmail.com برای ما ارسال نمایید تا در صورت دارا بودن مولفه‌های لازم، با نام خودتان منتشر گردد.

*نام و نام خانوادگي :

پست الکترونيکي :

*مطلب :
۱) نظراتی را که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد .
۲) از انتشار نظراتی که فاقد محتوا بوده و صرفا انعکاس واکنشهای احساسی باشد جلوگیری خواهد شد .
۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید .
۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید .