پنجشنبه ۳ خرداد ۱۳۹۷
عضو هیئت علمی دانشکده شهید محلاتی:
حماسه 9 دی ، باطل السحر اقدامات منافقین قدیم و جدید بود
عضو هیئت علمی دانشکده شهید محلاتی تصریح کرد: شکل گیری حماسه 9 دی ، باطل السحر اقدامات منافقین قدیم و جدید اعم از سلطنت طلب ها، لیبرال ها، روشنفکرنماها و دیگر طیف های ضدانقلاب بود.

به گزارش سایت خبری فرهنگ نگار،  فتنه سال 88 برآمده از اراده دشمنان پنهان و آشکار و همچنین نیروهای برانداز داخلی و خارجی در مصاف با انقلاب ، نظام و ملت بود و از آن سو حماسه بزرگ 9 دی با آشکار ساختن ظرفیت انقلاب اسلامی در مقابله با جنگ نرم دشمنان، بسترساز رشد بیداری اسلامی در منطقه شد.

در سالروز یوم الله حماسه 9دی و آغاز دهه بصیرت گفتگویی داشته ایم با دکتر علی اصغر حبیبیان تحلیل گر مسایل سیاسی و عضو هیئت علمی دانشکده شهید محلاتی که در ادامه می آید؛

با توجه به گذشت هشت سال از فتنه 88  این توطئه توسط دشمنان و اقدام مردم را چگونه بیان می کنید؟

9دی همانطور که در تقویم درج گردیده، روز بصیرت و پیوند اُمت با ولایت است و ایام نهم تا نوزدهم دی ماه به عنوان دهه بصیرت نام گذاری شده و از آن جا که مردم نسبت به انقلاب و نظامشان که بر پایه خون 230 هزار شهید دوران انقلاب ، دفاع مقدس و همچنین دفاع از حرم آل الله است دارای برجستگی ویژه ای می باشند  و همان گونه که امام (ره) فرمودند: پشتیبان ولایت فقیه باشید تا آسیبی به مملکت نرسد ، مردم پایبندی ،پایداری و وفاداری خودشان را به انقلاب اسلامی و محصول انقلاب که نظام جمهوری اسلامی است و ولایت فقیه ثابت کردند و این حماسه بزرگ را شکل دادند.

دشمنان از 20 سال قبل به دنبال براندازی آشکار و نهان نظام بودند و سرمایه گذاری های فراوانی در چندین مقطع انجام دادند که یکی از آن ها در تیرماه 78 حمله به کوی دانشگاه با هدف تضعیف رهبری و اصل ولایت فقیه بود که مردم به صورت خودجوش به صحنه آمدند اما شکل کامل و برجسته آن با الهام گیری از عاشورای حسینی که در فتنه 88 به نوعی اهانت به آرمان و مقدسات مردم و بحث عزت و نهضت حسینی بود ، این واکنش را به موقع و بدون هیچ دستورالعمل، بخشنامه و دعوت نامه ای بر پایه بصیرت و ایمان رقم زدند و به تعبیر رهبر معظم انقلاب ایمان مردم موجب شد تا این حماسه بزرگ را بیافرینند.

نتیجه و دستاوردهای 9 دی برای جمهوری اسلامی چه بوده است؟

مهمترین دستاورد این است که مردم توانستند با ایمان خودشان خون تازه ای را به رگ های انقلاب و نظام اسلامی تزریق کنند.

دشمنان فکر می کردند مردم از نظام و کانون های اصلی خسته  شده اند اما مردم نشان دادند همواره در موقعیت هایی که نظام در خطر و بحران باشد  در صحنه حضور پیدا می کنند.

مردم در دفاع مقدس که 46 کشور در حمایت از صدام بودند و نظام جمهوری اسلامی در تنگنا و غربت بود از آن پیرزنی که تخم مرغ در سبد می گذاشت تا آن بازاری که تویوتا به جبهه کمک می کرد، جنگ را بر پایه اقتصاد ایران و بدون هیچ ریال قرض خارجی اداره کردند.

صدام وقتی که به ایران حمله کرد صد میلیارد ذخیره ارزی داشت، صد میلیارد هم قرض گرفت و صد میلیارد به ایران بدهکار شد اما وقتی که جنگ به ایران تحمیل شد ، ایران فقط 4 میلیارد ذخیره ارزی داشت و از آن جا که شاه همه ذخایر را از مملکت خارج  و خزانه خالی بود این مردم با اراده، همت ،بصیرت و فداکاری خودشان به صحنه آمدند و 31 سال بعد به همین ترتیب عشق ، علاقه و حمایت خود را نشان دادند.

بنابراین مهمترین دستاورد، پیوند عمیق اُمت با ولایت بود که یک بار دیگر به جهانیان و کسانی که در داخل از روحیه ضعیفی برخوردار بودند نشان داده شد.

به نظر شما چه عواملی در شکل دهی حماسه بزرگ 9 دی نقش و دخالت داشت؟

ایمان دینی مردم که عین عبارت مقام معظم رهبری است و از طرف دیگر بصیرت، شناخت، همت و پایداری که مردم نشان دادند از عوامل شکل دهی این حماسه بزرگ بود.

رهبر معظم انقلاب فرمودند: هرگاه مردم وارد صحنه می شوند، اگر کوهی از مشکلات وجود داشته باشد ، آن کوه برداشته می شود. یعنی مهمترین سرمایه نظام چنانچه به سرمایه و نیروی مردمی استوار باشد تداوم و عمر طولانی خواهد داشت.

ابن خلدون که یک دانشمند تونسی است و غربی ها به او لقب پدر جامعه شناسی داده اند ،می گوید: اگر حکومت ها بخواهند تداوم داشته باشند باید افرادی که در رأس قدرت هستند منافع عمومی را در جهت مصرف و خدمت به مردم صرف کنند بنابراین بدون شک از حمایت مردم برخوردار خواهند بود.

به نظر شما که یک تحلیلگر سیاسی هستید در حماسه بزرگ مردمی 9دی چه کسانی بازنده می باشند؟

کسانی که بدخواه و دشمن نظام هستند که در درجه اول ،سلطنت طلب ها، انجمن پادشاهی ایران، ملی گراها، لیبرال ها و کسانی که در نفاق قدیم (منافقین) و در نفاق جدید و افرادی که در وضعیت شرک (جبهه مشرکین) قرار دارند و امیدشان را به کدخدای دهکده جهانی بسته اند و آن چه را که داشته های خودشان است را باور ندارند و به نوعی ضعیف النفس و ضعیف الایمان هستند بازنده های اصلی این حماسه بزرگ می باشند و این ها هم اکنون در کم رنگ کردن حماسه 9دی که مردم آفریننده آن بودند در قالب تزهای روشنفکرمآبانه تلاش می کنند که این افراد نیز به تعبیر رهبر معظم انقلاب کسانی هستند که روشنفکران غرب زده و بیمارگونه اند که خود را خواص معرفی می کنند اما در واقع در جهل به سر می برند.

از نظر شما چه چیزی و چه عاملی باعث این ماندگاری حماسه 9دی شده است و آیا می توان گفت که یکی از دلایل و یا دلیل اصلی این مسئله بصیرت مردم می باشد؟

طبق فرمایش امیرالمؤمنین (ع): " الا و لایحمل هذا العلم الّا اهل البصر و الصّبر" یعنی اینکه حماسه 9 دی ایجاد شده است پس برای حفظ آن علاوه بر بصیرت، پایداری و مقاومت هم لازم است.

همیشه باید نسبت به موضع دشمن به روز باشیم و حق و باطل را از هم تشخیص دهیم تا دچار شبهه و اشتباه نشویم.

امام علی (ع) می فرمایند: کسانی که صاحب صبر هستند به آن چه که رهبرشان امر می کند امضا می دهند و به آن چه که فرمانده شان نهی می کند، نهی می کنند مانند شهید رجایی که وقتی حکم تنفیذ خود را از امام گرفت، بیان کرد: افتخار من به این است که مقلّد تو هستم یعنی به آن چه را که تو می گویی "ها" میگویم "ها" و هر آنچه را که تو می گویی "نا" می گویم "نا"...و این عینیت بخشیدن به روایت امیرالمؤمنین (ع) در خطبه 173 است.

آیا مشابه حرکت حماسه 9 دی در انقلاب اسلامی وجود دارد؟

بله، پیروزی انقلاب اسلامی در 22 بهمن سال 57 یکی از این حماسه های بزرگ است و دفاع مقدس هم حماسه ای دیگر بود که مردم در همه موارد آن در صحنه بودند.  در تیرماه سال 78 و هر صحنه ای که انقلاب و نظام به حضور مردم نیاز داشت ، مردم حضور وفادارانه ، فداکارانه، با بصیرت و هوشیارانه را از خود نشان دادند و حماسه آفریدند؛ از این رو بی گمامن 9 دی روز ماندگار بصیرت و میثاق اُمت با ولایت است.

انتهای پیام/

کاربر محترم؛ انتشار مطالب دیگر رسانه ها در پایگاه اطلاع رسانی فرهنگ نگار به معنای صحت و تایید محتوای آنها نیست و صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای بازنشر می‌شود؛ ضمنا شما می توانید اخبار و مطالب خود را که تا کنون در هیچ رسانه‌ای منتشر نشده است را از طریق ایمیل farhangnegar.ir@gmail.com برای ما ارسال نمایید تا در صورت دارا بودن مولفه‌های لازم، با نام خودتان منتشر گردد.

برچسب ها : 9دی
*نام و نام خانوادگي :

پست الکترونيکي :

*مطلب :
۱) نظراتی را که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد .
۲) از انتشار نظراتی که فاقد محتوا بوده و صرفا انعکاس واکنشهای احساسی باشد جلوگیری خواهد شد .
۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید .
۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید .