شنبه ۶ خرداد ۱۳۹۶
حذف صفر از پول ملی به چه قیمتی؟
فرهنگ‌نگار: فعالان اقتصادی بر این باورند که حذف صفر از پول ملی در کوتاه مدت سبب حفظ تعادل در ارزش پول ملی کشور می شود.

به گزارش سایت خبری فرهنگ نگار،محمدرضا پور ابراهیمی داورانی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در خصوص حذف صفر از پول ملی عنوان کرد: حذف صفر هیچ گونه آثار تورمی در اقتصاد کشور به همراه نخواهد داشت و  این اقدام می تواند به شکل نامحسوس تاثیراتی بر برخی از اقلام که دارای قیمت های ناچیزی هستند، داشته باشد.
 
در همین راستا حسین سلاح ورزی قائم مقام شورای گفتگو دولت و بخش خصوصی در گفتگو با خبرنگار باشگاه خبرنگاران جوان بیان کرد: حذف یک صفر باعث تشدید تورم نخواهد شد و علاوه بر این تاثرات منفی و مثبتی چندانی را نیز در بر نخواهد داشت.
 
تبعات منفی و مثبت حذف صفر از پول ملی  

رئیس کمیسیون مجلس شورای اسلامی از تورم زایی و شوک های ارزی به عنوان دو پیآمد مخرب کاهش ارزش پول ملی یاد کرد و افزود: حذف یک صفر از واحد پول ملی کشور دردی را دوا نمی کند به همین منظور دولتمردان و مسئولان مربوطه باید به گونه ای برنامه ریزی کنند تا به حفظ ارزش پول ملی در حوزه مسائل اجرایی کشور توجه شود.
 
نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه محاسبات مالی روان تر می شود، عنوان کرد: این امر نه تنها باعث سهولت در محاسبات و کسب و کار می شود بلکه موجی درخصوص حفظ ارزش پول ملی در برابر سایر ارزها به راه می اندازد.

سلاح ورزی در ادامه عنوان کرد: این اقدام یک کارشکنی است که بیشتر اثر روانی و شروع یک اقدام جهت اصلاح ساختار پولی و مالی کشور تلقی می شد.
 
 
حذف صفر از پول ملی به چه قیمتی؟
 
وی با بیان اینکه جمع آوری پول های قدیمی و چاپ اسکناس های جدید هزینه های هنگفتی را برای دولت به همراه خواهد داشت، افزود: طبق برآوردهای اولیه این اقدام  3 هزار میلیارد تومان برای دولت هزینه در بر خواهد داشت چرا که باید اقداماتی از جمله فراهم کردن زیر ساخت های لازم، ارائه آموزش برای سیستم های حسابداری و جمع آوری اسکناس های قدیم انجام پذیرد.
 
 
پورابراهیمی داورانی در پایان  با بیان اینکه حذف چهار صفر از یک صفر بهتر است، گفت: در صورتیکه دولت قصد اصلاح قانون نظام بانکداری را داشته باشد مجلس شورای اسلامی حذف چهار صفر را پیشنهاد می کند تا بتوان برای بازه زمانی معین از اتخاذ تصمیمات مشابه جلوگیری بعمل آوریم.

در همین راستا قائم مقام شورای گفتگو دولت و بخش خصوصی با بیان اینکه با فاصله زمانی کوتاهی صفرهای بیشتری حذف خواهد شد، افزود: همزمان با جمع آوری و اصلاح اسکناس های موجود، صفرهای بیشتری حذف خواهند شد و شاید مهم ترین تاثیر منفی آن به هزینه هایی که برای امحا و چاپ اسکناس های جدید صرف می شود، مربوط می شود.

انتهای پیام/

کاربر محترم؛ انتشار مطالب دیگر رسانه ها در پایگاه اطلاع رسانی فرهنگ نگار به معنای صحت و تایید محتوای آنها نیست و صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای بازنشر می‌شود؛ ضمنا شما می توانید اخبار و مطالب خود را که تا کنون در هیچ رسانه‌ای منتشر نشده است را از طریق ایمیل farhangnegar.ir@gmail.com برای ما ارسال نمایید تا در صورت دارا بودن مولفه‌های لازم، با نام خودتان منتشر گردد.

برچسب ها : صفر
*نام و نام خانوادگي :

پست الکترونيکي :

*مطلب :
۱) نظراتی را که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد .
۲) از انتشار نظراتی که فاقد محتوا بوده و صرفا انعکاس واکنشهای احساسی باشد جلوگیری خواهد شد .
۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید .
۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید .