شنبه ۶ خرداد ۱۳۹۶
تسخیر شهر با نماهای روم باستان+تصاویر
چندیست که دور از چشم مسئولان نماهای غربی یا همان نمای رومی در استان رو به افزایش می باشد و هر روز نماهای جدیدتری بر بافت قم که به گفته رهبری باید بافت قدیمی آن حفظ شود اضافه می شود.

به گزارش سایت خبری فرهنگ نگار،  در هنگام ورود به هر شهری در ابتدایی ترین لحظات حضور اولین مواردی که می تواند نظر هر فردی را به خود جلب کند سیما و منظر شهر می باشد که به عنوان مثال وقتی شما وارد شهر تهران می شود در ابتدا ساختمان های بلند چند طبقه را می بینید و یا وقتی وارد شهرهای تاریخی می شوید بناهای تاریخی و یا دیوارهایی با ظاهر خشتی را نظاره می کند که این ها جزو اولین هایی می باشد که به چشم می آید و در نظر هر فردی ثبت می شود.

البته این گونه هم می توان از این سیمای شهر برداشت کرد که فرهنگ مردم شهر، وضعیت اجتماعی و اقتصادی مردم شهر چگونه است و طرز فکر حاکم بر این شهر چیست.

استان قم یکی از استان های مذهبی کشور می باشد که رهبر معظم انقلاب در آخرین سفر خود به قم بر مسئله حفظ بناهای تاریخی و بافت های قدیمی تاکید داشتند که این مسئله اهمیت این موضوع را دوچندان می کند اما این در حالیست که این روز ها نماهایی به نام نماهای رومی در شهر نمایان می شود.

باید در حفظ میراث تاریخی و فرهنگی شهر تلاش شود

از همین رو سیده شبنم فاطمی ، دبیر علمی چهارمین کنگره معماری و شهرسازی در گفتگو با خبرنگار سایت فرهنگ نگار با اشاره به اینکه میراث تاریخی و فرهنگی هر شهری جزء تاریخچه آن شهر است، اظهار داشت: باید در حفظ میراث تاریخی و فرهنگی شهر با معماری اصیل خود تلاش شود و در این موضوع شکی نیست.

وی ادامه داد: امروز مدیریت شهر به سمت تخریب میراث تاریخی و فرهنگی پیش می رود درحالی‌که باید در جهت حفظ این آثار پیش برویم.

جامعه به سمت تخریب آثار تاریخی می رود

فاطمی اضافه کرد: با این شتابی که ما در حال پیشروی هستیم ممکن است همین مقدار میراث تاریخی و فرهنگی شهر را هم از دست بدهیم چراکه جامعه به سمت تخریب این آثار می‌رود که باید این آثار به‌صورت سند ثبت و ضبط کنیم.

آثار تاریخی حرم مطهر در قم شاخص است

همچنین عیسی رضایی ، مدیرکل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان قم آثار تاریخی حرم مطهر را شاخص دانست و گفت: اداره‌کل میراث فرهنگی  در زمینه حفظ این آثار جدی است و در ساخت بناها حفظ ارتفاع و حریم آثار تاریخی همواره مطرح بوده است.

برنامه ریزی شهرداری برای اجرای نماهای ساختمانی متناسب با فضای قم

این درحالی است که امروز ساخت نماهای غربی و یا  رومی در استان بسیار زیاده شده است با توجه به اینکه ساخت این نوع نماها از سوی شهرداری در شهر ممنوع شده است از همین رو سیدمرتضی سقائیان نژاد با اشاره به اهمیت توجه به نماهای ساختمانی در قم اظهار داشت: شهرداری برای کنترل و نظارت بر اجرای نماهای ساختمانی متناسب با جایگاه شهر قم و فضای معنوی آن برنامه‌ریزی‌های ویژه‌ای انجام داده است.

وی بابیان اینکه لایحه‌ای از طرف شهرداری به شورای شهر قم برای ممنوعیت اجرای نماهای رومی ارسال و مورد تصویب قرار گرفت، افزود: این مسئله در کمیسیون ماده پنج هم به تصویب رسیده و مراحل اجرایی و ابلاغ آن در حال انجام است.

اجرای نماهای رومی در قم ممنوع می باشد

شهردار قم با اشاره به الزام نظارت بر روند اجرای نماها در مراحل پایانی کار خاطرنشان کرد: براساس قانون و ضوابط شهری برای ساختمان‌هایی که موارد ذکر شده را رعایت نکنند پایان کار صادر نمی‌شود و مردم باید در روند ساخت‌وسازها نسبت به اخذ مجوز اقدام کنند.

آنچه مسلم است این که در طول سال های اخیر کم نبوده اند مسئولان و مدیرانی در قم که در واکنش به گلایه ها و انتقادات علما و مراجع تقلید نسبت به کمرنگ شدن معماری اسلامی در این کلانشهر مذهبی، بر لزوم توجه به رفع این دغدغه تاکید کرده اند.

عدم تناسب نماهای رومی، فلزی و شیشه ای با فضای قم

از طرفی هم جالب این که به اذعان مهندسان و کارشناسان امر، نماهای شیشه‌ای، فلزی و به خصوص رومی نه تنها کاربردشان از نظر فرهنگی توجیهی ندارد بلکه از حیث شاخصه های فنی و معمارانه هم برای کشور و به ویژه شهر قم مناسب نیستند.

ساخت نماهای رومی ترویج فرهنگ غلط غرب و ضربه زدن به فرهنگ ایرانی اسلامی است

این در حالی است که آیت الله سید محمد سعیدی ، در دیدار اعضای ستاد کنگره معماری و شهرسازی با تاکید بر این که حفظ هویت و بافت دینی و فرهنگی قم نیازمند همت و دغدغه مندی مردم و مسئولان است، اظهار داشت: غرب می‌داند تا زمانی که مردم نسبت به میراث خود اهمیت قائلند، هیچگاه فرهنگ سطحی و غیر دینی غرب را نمی‌پذیرند، از این رو مردم ما باید بدانند ساخت و سازهای نامرتبط با دین و سنت ما، تنها صرف ساختن یک بنا نیست، بلکه ترویج فرهنگی غلط و ضربه زدن به فرهنگ خودشان است.

به هر حال با وجود تمام این تاکیدات و سخنان مبنی بر عدم ساخت نماهای غربی که در استان به نمای رومی معروف است اما بازهم شاهد ساخت نماهای این چنینی در گوشه و کنار شهر هستیم و شاید روزی شهر به تسخیر این نماهای رومی در بیایید که دیگر برای بازگرداندن نما و بافت های قدیمی ایران اسلامی دیر باشد.