سه شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۷
شهروندان قمی در گفتگو با فرهنگ نگار مطرح کردند؛
گرد و غبار قم ، معضل ملی است؛ دولت به وعده های خود عمل کند
با توجه به ثبت 30 روز غبار آلوده از ابتدای سال تاکنون در استان قم، مردم از مسئله گردوخاک ناراضی هستند و از دولت و مسئولین استان قم خواهان رسیدگی هرچه سریعتر به این مسئله که یک معضل ملی می باشد، هستند.

به گزارش سایت خبری فرهنگ نگار، «وضعیت هوای استان قم طی ۲۴ ساعت آینده همراه با وزش باد و غبارآلود.. »،«هوای قم تا دوشنبه گردو خاک..»، « بیماران ریوی و قلبی و کودکان.. » این جملات طی چندماه گذشته از ابتدای سال بارها و بارها تکرار شده است به گونه ای که طبق اعلام کارشناسان استان هوای قم در چندماه گذشته 30 روز غبار آلوده بوده است.

آلودگی هوا از بزرگ‌ترین مشکلات و بحران‌ها در دنیا می باشد که ایران و قم از آن مستثنا نیست،  آلودگی هوا می‌تواند دو منشا طبیعی و مصنوعی داشته باشد که در قم هر دو این موارد وجود دارد که این آلودگی هوای در تابستان در زمان‌های 2 تا 3 ساعته و مقطعی حتی به 40 برابر استاندارد هم رسیده است.

تولید ریزگرد در استان قم نسبت به قبل رشد چشمگیری داشته است که از دلایل آن می توانیم به خشک شدن تالاب ها و احداث نیروگاه ها اشاره کرد البته در کشور سه منشا ریزگرد یعنی حوزه غربی، حوزه شرقی و حوزه مرکزی با محوریت دریاچه نمک قم وجود دارد که 10 درصد کانون تولید ریزگرد مرکز کشور مربوط به دریاچه نمک و حوزه قم می باشد.

با توجه به صاحب خانه شدن پدیده گرد و خاک در استان قم با سجادی مدیر کل منابع طبیعی استان گفتگویی انجام دادیم که گفت: 400 هزار هکتار از مساحت استان مستعد بیابان زدایی می باشد که 100هزار هکتار آن بیابان واقعی است که بخشی از آن بحرانی می باشد.

وی با اشاره به مناطق منشا گردوخاک، بیان داشت:منطقه کوه نمک در غرب استان، حاشیه مسیر جاده گرمسار و منطقه حسین آباد که جهت باد دراین منطقه به سمت استان می باشد از علت های گردوخاک در استان قم می باشد.

از طرفی هم این مقابله با این پدیده و رفع آن یک بحث ملی می باشد که احمد امیرآبادی نماینده مردم قم در گفتگو با خبرنگار ما عنوان داشت: در خصوص گرد و خاک در کشور چندین بار در مجلس به آقای رئیس جمهور و معاونین تذکر داده ایم و دولت باید هرچه سریعتر وارد عمل شود تا فاجعه زیست محیطی رخ ندهد.

از همین رو با تنی چند از شهروندان استان در خصوص گردو خاک و غبار آلود شدن هوا و انتظارات آنها از دولت گفتگویی انجام دادیم که محمد جمالی با اشاره به اینکه تمیزی هوا نعمتی بزرگ است ، گفت: وقتی هوا گرد و خاک می شود ما که سالم هستیم دچار مشکلات تنفسی می شویم حال کسانی که بیمار هستند چه مشکلاتی را تحمل می کنند.

وی ادامه داد: من نمی دانم دقیقا منشا این گردوخاک از کجا می باشد ولی باید اقدام جدی در این مورد انجام بگیرد و حتما دولت باید به استان قم و یا اهواز در این زمینه کمک کند.

 همچنین در ادامه خانم نیازی در گفتگو با خبرنگار ما با اشاره به نارضایتی خود از وضعیت بد هوا در این روز ها،گفت: در گردوخاک که مجبور هستیم به بیرون برویم دچار سرگیجه و تنگی تنفس می شوم.

وی ادامه داد: تاجایی که بتوانم فرزندان را در این روزها به بیرون از خانه نمی برم که بیمار نشوند.

  از طرفی هم رضا نوروزی در گفتگو با خبرنگار ما با اشاره به منشا گردوخاک در قم ، افزود: باید به این مسئله مهم که برخی از زمان ها رخ می دهد هر چه سریعتر رسیدگی شود.

وی ادامه داد: این مسئله هم موضوع ملی است به دلیل وجود دریاچه نمک و هم استانی به دلیل وجود کارخانه های سنگ بری و آجر پزی در اطراف قم که باید دولت و مسئولین استان با همکاری این مسئله را دراستان سر و سامان دهند.

نوروزی بیان داشت: یکی از خواسته های مردمی از خانم ابتکار معاون محیط زیست دولت اجرای سریع و موثر اقدامات مورد نظر در راستای رفع این مشکل می باشد.

 در ادامه با حجت الاسلام موسوی هم گفتگویی انجام دادیم که با اشاره به عوامل زیست محیطی این پدیده، گفت: یکی از علل مهم این پدیده نزدیک شدن بیابان به قم می باشد که باید با روش های مختلف مانند کاشت گیاه از این مسئله جلوگیری شود.

وی اضافه کرد:یکی دیگر از علل این پدیده دریاچه نمک می باشد که در این مورد باید دولت هم دخالت کند و هر چه سریعتر مسئله رفع شود تا تبدیل به بحران نشده است.

 همچنین در ادامه محسن جعفری با اشاره به عدم مدیریت پدید گردو خاک در کشور توسط دولت، خاطرنشان شد: در این مسئله که یک پدیده ملی می باشد باید دولت وارد عمل شود و موضوع را برطرف کند.

وی ادامه داد:این گردوخاک و ریزگردهایی که در کشور اتفاق می افتد زندگی مردم را مختل کرده است و به سختی به مسائل روزمره خود می رسند و در کنار این مسائل باعث بروز بیماری های بسیاری در آینده می شود که دولت باید در آن برهه از طریق بهداشت و درمان در این مسیر هزینه کند.

جعفری بیان داشت: امیدواریم دولت به فکر مردم باشد و در این مسیر گام موثری بردارد البته باید مسئولین استان هم اقدامات لازم در این مسیر را انجام دهند تا وضعیت به حالت بحرانی نرسد.

انتهای پیام/

کاربر محترم؛ انتشار مطالب دیگر رسانه ها در پایگاه اطلاع رسانی فرهنگ نگار به معنای صحت و تایید محتوای آنها نیست و صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای بازنشر می‌شود؛ ضمنا شما می توانید اخبار و مطالب خود را که تا کنون در هیچ رسانه‌ای منتشر نشده است را از طریق ایمیل farhangnegar.ir@gmail.com برای ما ارسال نمایید تا در صورت دارا بودن مولفه‌های لازم، با نام خودتان منتشر گردد.

*نام و نام خانوادگي :

پست الکترونيکي :

*مطلب :
۱) نظراتی را که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد .
۲) از انتشار نظراتی که فاقد محتوا بوده و صرفا انعکاس واکنشهای احساسی باشد جلوگیری خواهد شد .
۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید .
۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید .