جمعه ۲۵ آبان ۱۳۹۷
گزارشی از آلام حاشیه نشینان دریاچه حوض سلطان؛
چشمه شور همچنان تشنه و بی تابِ آب شرب / زندگی ملال‌آور روستاییانی در 70کیلومتری پایتخت
اهالی روستای چشمه شور در 55 کیلومتری شهر قم با سختی بسیار زیاد در حال زندگی هستند و یکی از مهمترین مشکلات آنها نبود آب شرب و بهداشتی است.

به گزارش سایت خبری فرهنگ نگار، روستایی در 55کیلومتری آزادراه قم - تهران، چند سالی است شوربختی بی‌آبی و کم‌آبی، زندگی را برای اهالی آن به مثنوی هفتاد منِ مشکلات تبدیل کرده که گویا گوش شنوایی برای حل آن وجود ندارد.

 اهالی روستا که دامدار هستند و پیشینیان آن‌ها البته کشاورز بوده اند ، از چاهی برای شستشو و انجام امور روزمره استفاده می کنند که مشکلات خاص خود را به ویژه از حیث بهداشتی دارد؛ در این میان، هر چند آب تنها مشکل گریبان گیر این روستا نیست اما به‌طورقطع مهم‌ترین مسئله ای است که اهالی با دشواری های تأمین آن دست و پنجه نرم می کنند.

اهالی این روستا که فاقد آب ‌لوله‌کشی و بهداشتی می باشد، در مجاورت مرکز تأسیسات انتقال نفت، از حداقل امکانات محروم‌ هستند.

با توجه به حضور مسئولان استانی و نیز نماینده مجلس در این روستا و به تبع آن دادن وعده هایی مبنی بر حل مشکلات روستای چشمه شور  به ویژه حل مشکل آب روستا، اما همچنان مشکلات پابرجاست و مردم به سختی در این منطقه به زندگی می پردازند تا شاید در آینده ای نزدیک کسانی که برای بازدید، گرفتن عکس و فیلم به این روستا می آیند بتوانند منشأ تحولی برای کاستن از بار محنت های وارد آمده بر سُکنی گزیدگان حاشیه دریاچه حوض سلطان شوند.

تهیه آب شرب ؛ مهم‌ترین مشکل روستای چشمه شور

از همین رو بر آن شدیم که با مسعود مسرور ،دهیار روستای چشمه شور در خصوص مشکلات این روستا گفتگویی انجام دهیم که وی با اشاره به عمده مشکل این روستا ،اظهار داشت: عمده مشکل روستای چشمه شور آب شرب می باشد که در این خصوص چاه آبی در کنار دریاچه نمک در عمق 150 متری حفر شد که متأسفانه آب این چاه به قدری شور و تلخ می باشد که نمی توان از آن استفاده کرد.

وی با اشاره به تحصیل کودکان این روستا، افزود: کودکان مقطع راهنمایی این روستا برای تحصیل باید به شهر بروند که به دلیل نبود سرویس این امر امکان پذیر نیست البته این مسئله مشکل اصلی ما نیست و می توانیم این موضوع را با روستاهای اطراف به نوعی حل کنیم.

دهیار روستای چشمه شور با تأکید بر اینکه مشکل عمده ما آب می باشد، عنوان کرد: از نظر اشتغال در روستا جوانان بسیاری هستند که موقعیت شغلی ندارند و بعد از اتمام دوره خدمت سربازی برای پیدا کردن شغل مجبور می شوند به شهر های اطراف سفرکنند.

حفر چاه در کنار دریاچه نمک اقدامی اشتباه بوده است!

همچنین در ادامه علی جعفری مینو، یکی از اهالی روستای چشمه شور در گفتگو با خبرنگار ما با اشاره به اینکه تمام عمر خود را در این روستا بوده است، اظهار داشت: بزرگترین مشکل ما در این روستا آب می باشد.

وی ادامه داد: 5 سال است که در این روستا آب آشامیدنی نداریم، آب این منطقه شور و نمک می باشد البته کاش نمک بود مثل اسید است.

یکی از اهالی این روستا با اشاره به حفر چاه در این روستا، افزود: من از کودکی در این روستا بزرگ شده ام و وقتی قرار شد در این روستا چاه حفر شود پیشنهاد دادم که در مکان دیگری چاه را حفر کنند ولی بخشدار قم گفت که ما کارشناسی کرده ایم یعنی کارشناس ما به اندازه شما نمی فهمد؛ من به بخشدار گفتم من بزرگ شده این روستا هستم و میدانم کجا بهتر است ولی کارشناس شما از روی کاغذ نظر می دهد.

وی با اشاره به چاله آب روستا، عنوان داشت: در حال حاضر آب روستا از چاله ای تأمین می شود که آن چاله پر از آشغال شده و حتی داخل آن سگ می خوابد و ما مجبوریم از آن آب استفاده کنیم.

جعفری خاطرنشان شد: در روستا هر فردی که اتومبیل دارد آب آشامیدنی خود را از شهر تأمین می کند و مابقی باید از تانکرهایی که آب روستا را تأمین می کنند استفاده کند البته هر کسی هم از این نوع آب استفاده کرده مریض شده است چون مشخص نیست که این آب از کجا آورده می شود.

زندگی  اسفبار در 70کیلومتری پایتخت

وی با اشاره به اینکه ما با پایتخت حدود 70 کیلومتر فاصله داریم و این وضع زندگی ما است، بیان داشت: هیچ کسی به داد مردم این منطقه نمی رسد، همه می آیند عکس می گیرند فیلم می گیرند و می روند ولی کسی پیدا نمی شود که به ما پاسخگو باشد.

وی عنوان داشت: بخشدار قم از سال قبل تاکنون به اینجا نیامده است، حرف مسئولین این است که ما برای شما آب‌لوله‌کشی می آوریم اما سوال اینجاست که چه زمانی؟

کاهش جمعیت در روستا به دلیل عدم رفع مشکلات

از طرفی حسین جعفری مینو، یکی دیگر از اعضای شورای روستای چشمه شور در گفتگو با خبرنگار ما با اشاره به اینکه از کودکی در این روستا بزرگ شده است، ابراز داشت: روستای ما مشکلات فراوانی دارد که یکی از این مشکلات نبود مدرسه در بالاتر از مقطع ابتدایی در روستا می باشد.

وی ادامه داد: این مشکلات باعث شده است که روستاییان از این روستا به دیگر روستاها و یا شهر نقل مکان کنند و در این روستا جمعیت روزبه‌روز کمتر شود.

کشاورزان بیکاری که به جمع آوری ضایعات روی آورده اند!

عضو شورای روستای چشمه شور با اشاره به فعالیت ساکنان این روستا، گفت: به دلیل اینکه روستای ما آب ندارد کشاورزی در اینجا از بین رفته است البته حدود 8سال پیش اینجا باغ های بزرگ انار وجود داشت ولی امروز هیچ اثری از آنها نیست.

وی اضافه کرد: تقریباً ساکنین این منطقه با دامداری امرار معاش می کنند اما به دلیل نبود آب آشامیدنی روستاییان دام های خود را یک به یک می فروشند و در حال حاضر به جمع آوری ضایعات از بیابان روی آورده اند و  بسیاری از ساکنین به دلیل بی آبی و بیکاری به حسن آباد تهران و یا قم برای سکونت رفته اند.

جعفری با اشاره به مشکل برق این روستا، عنوان کرد: به دلیل مشکل برق در این روستا کولر و یخچال برخی از ساکنین در این وضعیت بد اقتصادی سوخته است که یک‌بار هم با پیگیری آقای امیرآبادی نماینده مردم قم ترانس روستا تعویض شد اما فایده ای ندارد.

وی با اشاره به اجرای ناقص طرح هادی در روستا، خاطرنشان شد: برخی کوچه آسفالت شده و برخی دیگر نشده، برخی از منازل گاز دارد و برخی دیگر چند سال است که گاز ندارد.

یکی از اعضای شورای روستا افزود: شرکت نفت در این منطقه تأسیسات فعالی دارد که کمتر از پنج نفر از اهالی روستا در آنجا مشغول کار می باشند، شرکت نفت قبلاً به این روستا امکاناتی نظیر یخ، بهداری ، سرویس و... ارائه می داد که این امکانات را هم چندسالی است قطع کرده است.

به داد جوانان بیکاری روستایی برسید

وی با اشاره به اینکه صنایع دفاع هم در کنار این روستا قرار دارد، گفت: با توجه به اینکه صنایع دفاع و تأسیسات شرکت نفت در این منطقه قرار دارد اما بیشتر جوانان روستا بیکار می باشند و برخی هم برای اشتغال به شهرهای اطراف باید بروند و یا ضایعات جمع آوری کنند در حالی که برخی نیروهای این مکان ها از شهرهای دور دست ایران تأمین شده است.

جعفری با اشاره به اینکه مهم‌ترین مشکل این منطقه آب می باشد ، تاکید کرد: مسئولین بسیاری با همراه و دوربین به این مناطق می آیند و گزارش تهیه می کنند و یا با مردم در خصوص مشکلات آن‌ها صحبت می کنند اما همه وقتی ازاینجا خارج می شوند دیگر به یاد مردم این روستا نیستند و مشکلی از مشکلات این روستاها  را حل نمی کنند.

دولت جدید در راستای حل مشکلات روستاها گام بردارد

معصومه حیدری، یکی دیگر از اعضای شورای روستای چشمه شور در گفتگو با خبرنگار ما با اشاره به مهم‌ترین مشکل این روستا، اظهار داشت: مهم‌ترین مشکل این منطقه آب شرب می باشد؛ این روستا آب لوله‌کشی ندارد و اهالی آب خود را از طریق این تانکری که در اینجا قرار دارد تأمین می شود.

وی افزود: مردم آب شُرب، شست و شو و... خود را از طریق همین تانکر تأمین می کنند،البته چشمه ای هم در روستا وجود دارد که طبق آزمایش های انجام شده اعلام کردند این چشمه آلوده و غیرقابل استفاده می باشد.

این عضو شورای روستا با اشاره به اینکه چاه ای در سال های قبل در روستا حفر شده که آب آن اسید می باشد، اضافه کرد: در حال حاضر از طریق آب و فاضلاب پیگیر حفر چاه دیگری هستیم ولی هزینه این کار را باید دولت بدهد.

وی با اشاره به اینکه بیکاری مشکل دیگر ساکنین می باشد، عنوان داشت: مردم این منطقه فقیر می باشند و برخی از آن‌ها زیر نظر کمیته امداد هستند به دلیل اینکه هیچ درآمدی ندارند.

رئیس جمهور به وعده هایش در قبال روستاییان عمل کند

حیدری بیان داشت: از دولت جدید و آقای روحانی می خواهیم طبق قولی که داده اند به روستاییان کمک می کنیم به این روستا هم رسیدگی کنند و مشکلات آن را حل کنند.

عضو شورای شهر با اشاره به اینکه بیشتر اهالی این روستا به آقای روحانی رای دادند، ادامه داد: دولت در این دوره بیکاری جوانان را حل کند در دوره قبل که هیچ اقدامی نشد این نیازی به گفتن ندارد چرا که همه می بینید.

وی افزود: یکی از وعده های آقای روحانی رسیدگی به روستاها بود لطفاً به وعده های خود عمل کنند؛ اگر دولت به این منطقه بودجه بدهد آب و فاضلاب فردا مشغول کار در این منطقه می شود.

آزمایش وبا در روستای چشمه شور منفی بوده است

حسین نوروزی، بهرورز خانه بهداشت روستای چشمه شور در گفت و گو با خبرنگار ما اظهار داشت: اهل روستای باغک هستم و بومی روستای چشمه شور نیستم اما 25 سال است که به عنوان بهرورز در این روستا مشغول فعالیت هستم.

وی با اشاره به صحبت های اهالی روستا مبنی بر وجود وبا در این روستا گفت: آزمایش 11 نفر از اهالی روستا که مشکوک به وبا بودند مورد ارزیابی قرار گرفت اما منفی بود، بیماری خاصی تشخیص داده نشده است.

نوروزی بیان داشت: قبلا آب منبع تنها برای خوردن مصرف می شد اما الان برای شستشوی ظروف و لباس استفاده می شود که این آب عامل بیماری است که در این زمینه به مرکز و کارشناسان و پزشک این موضوع گفته شد اما اقدامی انجام نشده است.

فاضلاب و کود کشاورزی؛ عامل جدی بیماری زا در روستا

وی با اشاره به اینکه 166 نفر در روستای چشمه شور زندگی می کنند، ابراز داشت: فاضلاب و کود این روستا مشکل اساسی دارد و باید 5 کیلومتر دور از روستا باشد چون عامل بیماری می شود اما در این زمینه اقدامی انجام نشده است و نیازمند توجه جدی مسئولان استان هستیم.

آلودگی منبع آب باعث انتشار بیماری بین مردم می شود

اویسی، کارشناس بیماری های مرکز قمرود درباره مشکلات روستای چشمه شور گفت: چند مورد اسهال آبکی میان اهالی روستا مشاهده شد و نمونه گیری انجام و به آزمایشگاه فرستاده شد اما نمونه مثبتی نبود.

وی با اشاره به مشکلات بهداشتی روستا افزود: به دلیل آلودگی منبع آب و این که چشمه را بسته اند و مردم روستا مشترکان از آب منبع برای خوردن و شستشو استفاده می کنند آلودگی بین مردم پخش شده است.

وی در خاتمه ابراز داشت: تلاش می کنیم آب چشمه روستا باز شود تا مردم برای آب شستشو از آن استفاده کنند ، منبع آب روستا بهداشتی است و از قم می آید اما به دلیل اینکه استفاده های مختلفی که  از این آب می شود سبب مشکلات و بیماری هایی شده است.

انتهای پیام/

کاربر محترم؛ انتشار مطالب دیگر رسانه ها در پایگاه اطلاع رسانی فرهنگ نگار به معنای صحت و تایید محتوای آنها نیست و صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای بازنشر می‌شود؛ ضمنا شما می توانید اخبار و مطالب خود را که تا کنون در هیچ رسانه‌ای منتشر نشده است را از طریق ایمیل farhangnegar.ir@gmail.com برای ما ارسال نمایید تا در صورت دارا بودن مولفه‌های لازم، با نام خودتان منتشر گردد.

*نام و نام خانوادگي :

پست الکترونيکي :

*مطلب :
۱) نظراتی را که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد .
۲) از انتشار نظراتی که فاقد محتوا بوده و صرفا انعکاس واکنشهای احساسی باشد جلوگیری خواهد شد .
۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید .
۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید .