جمعه ۱ تير ۱۳۹۷
مدیر کل بهزیستی استان قم:
150مرکز اورژانس اجتماعی به استان اضافه خواهد شد
مدیر کل بهزیستی استان قم با تاکید بر اینکه هزار و 620 زن سرپرست خانوار زیر پوشش این اداره‌کل هستند، گفت: 150مرکز اورژانس اجتماعی به استان اضافه خواهد شد که با مراکز موجود جمعا 300 مرکز خواهیم داشت.

به گزارش سایت خبری فرهنگ نگار،   دکتر رضا سلیقه ظهر امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه به مناسبت هفته بهزیستی ، اظهار داشت: هفته بهزیستی  از 25 تیر تا 31 تیر نامگذاری شده است که 2500 نفر در مراکز دولتی و غیر دولتی این سازمان فعالیت می کنند.

وی ادامه داد: سازمان بهزیستی یک سازمان فرهنگی، اجتماعی و حمایتی است که برای آن 150 سرفصل فعالیت عنوان شده است که این خدمات بسیار گسترده می باشد.

مدیر کل بهزیستی استان قم با اشاره به اینکه از طفل به دنیا نیامده تا افراد سالمند نیازمند خدمات هستند، گفت: برای تمام افراد از قبل تولد تا پایان عمر در سازمان بهزیستی وظایفی طبقه بندی شده است.

وی بیان داشت:در برنامه ششم توسعه کاهش 20درصدی طلاق عنوان شده است که در این راستا تلاش خواهیم کرد.

سلیقه با اشاره به اینکه در استان قم 22 هزار معلول زندگی می کنند، عنوان داشت: دولت یازدهم در برنامه توسعه ششم نگاه ویژه ای به وضعیت معلولان داشته است، از این رو مستمری ها 3برابر شده است و تا سقف 450هزار تومان افزایش یافته است.

وی در ادامه اضافه کرد: 43 مرکز شبانه روزی برای توانبخشی معلولان در استان فعال است که 2 هزار معلول از خدمات این مراکز استفاده می کنند همچنین بیش از 270 مرکز، خدمات حمایتی و فرهنگی سازمان بهزیستی را به مددجویان ارائه می کنند.

مدیر کل بهزیستی قم با اشاره به اینکه ماهیانه 1میلیون تومان هزینه نگهداری افراد معلول می باشد، افزود: ماهیانه بستگی به معلولیت افراد 510 تا 670 هزارتومان یارانه به افراد پرداخت می شود.

وی ادامه داد: یکی از مهمترین سیاست های سازمان بهزیستی افزایش مراکز روزانه نگهداری سالمند و معلول است تا با رویکرد خانواده محور، آسیب های اجتماعی را کاهش دهد در همین راستا اگر خانواده ای معلول و یا سالمندی را در خانه نگهداری کند ماهیانه 2 میلیون و 500هزار ریال مستمری دریافت خواهد کرد.

دکتر سلیقه با اشاره به اینکه سازمان بهزیستی 94درصد فعالیت های خود را برون سپاری کرده است، گفت: 10درصد جامعه ما را سالمندان و معلولین تشکیل می دهند که همه سازمان ها موظف انددر مناسب سازی خدمات خود به این افراد تلاش کنند.

وی تاکید کرد: بهزیستی تنها متولی معلولان و سالمندان نیست بلکه باید دستگاه های مختلف برای مناسب سازی رفت و آمد معلولان در سطح شهر و نهادها اقدام کنند تا شهری بدون مانع برای این قشر داشته باشیم.
مدیر کل سازمان بهزیستی قم در ادامه اضافه کرد: اقدامات خوبی طی چندسال در این استان صورت گرفته است ضمن این که نیازمند برنامه ریزی درست برای تسهیل در رفت و آمد معلولان توسط دستگاه های خدمت رسان از جمله بانک ها، حمل و نقل عمومی، شهرداری و نظام مهندسی هستیم تا این افراد نیز بتوانند از خدمات عمومی در سطح شهر بهره ببرند.

وی با اشاره به حوزه اشتغال معلولان، یادآور شد: در حوزه اشتغال یکی از سیاست‌های سازمان این است که  از وابستگی محض افراد به سازمان جلوگیری شود، افراد باید با استفاده از دستمزد خود امرار معاش کنند به همین علت بستر کار برای افرادی که توانایی دارند فراهم می‌شود؛ سالانه موظف هستیم که 10 درصد توانمندسازی داشته باشیم.

دکتر سلیقه از اختصاص تسهیلات خوداشتغالی تا سقف 20 میلیون تومان به اعضای سازمان بهزیستی یاد کرد و گفت: افراد معلولی که مورد حمایت سازمان بهزیستی هستند، اگر در دانشگاه قبول شوند هزینه آنها بر عهده سازمان بهزیستی خواهد بود و اگر دانشگاه آنها دولتی باشد یک میلیون تومان به عنوان پاداش پرداخت می‌شود.

وی ادامه داد:260نفر افراد تحت حمایت سازمان در دانشگاه در حال تحصیل هستند، 400 نفر در استان معلول ضایع نخاعی داریم،دو هزار و 500 نابینا و پنج هزار معلول ذهنی  در استان زندگی می کنند که بیشتر این معلولیت ها مادر زادی می باشد و وظیفه مهم ما کاهش این معلولیت ها است.

مدیر کل بهزیستی استان قم با بیان اینکه خانم مطلقه از خدمات بهزیستی بهره‌مند می‌شود، گفت: خانم‌های بی‌سرپرست گروه‌هایی در قالب تعاونی تشکیل می‌دهند و می‌توانند یک فعالیت اقتصادی را ایجاد و از حمایت‌های بهزیستی استفاده کنند.

ویبا تاکید بر اینکه هزار و 620 زن سرپرست خانوار زیر پوشش اداره‌کل بهزیستی استان قم هستند، عنوان کرد: این افراد نزدیک به سه تا چهار هزار نفر را سرپرستی می‌کنند؛ بیش از 150 هزار خانواده دارای فرزندان چند قلو هستند که تا دو سال نخست هزینه پوشینه، پرستاری و شیرخشک آنها توسط بهزیستی تامین می‌شود.

دکتر سلیقه از نگهداری کودکان بی‌سرپرست در مراکز بهزیستی یاد کرد و خاطرنشان شد: افراد نابارور با تشکیل پرونده‌های مورد نیاز می‌توانند سرپرستی کودکان بهزیستی را بر عهده گیرند؛ اکنون بیش از 250 خانواده متقاضی فرزند هستند که با تعداد متقاضیان بیشتر از کودکان است باید در نوبت قرار گیرند.

وی همچنین از احداث 19 واحد مسکونی ویژه خانواده هایی با چند معلولیت خبر داد و گفت: ساخت و ساز این تعداد واحد در بخش کهک با همکاری نهادهایی از جمله بنیاد مسکن و انجمن خیران طی چند روز آینده شروع می شود.
مدیر کل بهزیستی استان قم اضافه کرد: 2 هزار و 100 واحد مسکونی برای مددجویان بهزیستی قم در حال ساخت است که بیش از یک هزار و 700 واحد آماده و تحویل شده است و بقیه تا پایان امسال واگذار می شود.
وی با تاکید بر این که 11 پایگاه سلامت اجتماعی در مناطق حاشیه ای و آسیب پذیر قم فعال است گفت: طی سرشماری از وضعیت اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی و نوع آسیب ها، شناسنامه اجتماعی برای هر منطقه صادر شده است تا با استفاده از این نتایج بتوان برنامه های متناسب با نیاز هر منطقه در جهت کاهش آسیب ها ترتیب داد.
دکتر سلیقه بیان داشت: اورژانس اجتماعی 123 نیز آماده خدماتی از جمله ارائه مشاوره به خانواده ها و رسیدگی به وضعیت آنان در موضوع های مختلف همسرآزاری، کودک آزاری، اعتیاد، طلاق و سایر رفتارهاست.
وی به ساماندهی کودکان کار و خیابانی نیز در این استان اشاره کرد و گفت: سال گذشته 290 کودک کار توسط مرکز نگهداری ساماندهی و برای ادامه تحصیل و خدمات آموزشی به اداره کل آموزش و پرورش معرفی شدند.
مدیر کل بهزیستی استان قم همچنین اظهار کرد: مردم به موسسه ها و مراکز خیریه کمک کنند و از کمک کردن به افرادی که اطلاعات درستی از وضعیت زندگی و اجتماعی آنها ندارند خودداری کنند.

انتهای پیام/

کاربر محترم؛ انتشار مطالب دیگر رسانه ها در پایگاه اطلاع رسانی فرهنگ نگار به معنای صحت و تایید محتوای آنها نیست و صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای بازنشر می‌شود؛ ضمنا شما می توانید اخبار و مطالب خود را که تا کنون در هیچ رسانه‌ای منتشر نشده است را از طریق ایمیل farhangnegar.ir@gmail.com برای ما ارسال نمایید تا در صورت دارا بودن مولفه‌های لازم، با نام خودتان منتشر گردد.

*نام و نام خانوادگي :

پست الکترونيکي :

*مطلب :
۱) نظراتی را که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد .
۲) از انتشار نظراتی که فاقد محتوا بوده و صرفا انعکاس واکنشهای احساسی باشد جلوگیری خواهد شد .
۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید .
۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید .