جمعه ۳ اسفند ۱۳۹۷
شورش انقلابی حاتمی کیا در سینمای فجر منهای انقلاب!
... و بار دیگر خروشِ ققنوس وار حاج کاظم!
خروش انقلابی حاتمی کیا در اختتامیه سی و ششمین جشنواره فیلم فجر بار دیگر همگان را به یاد کاراکتر معروف و ماندگار آثارش، حاج کاظم انداخت که بار دیگر ققنوس وار و البته انقلابی اعتراضش را عیان کرد.

به گزارش سایت خبری فرهنگ نگار،

وقتی حاتمی کیا به روی صحنه جشن سودای سیمرغ فجرآمد، شاید کمتر کسی فکرش را هم می کرد که سخنان او پس از کسب سیمرغ بهترین کارگردانی به خاطر " به وقت شام" این چنین آتشین و اعتراض آمیز باشد، به گونه ای که عملاً در فضای مجازی انتشار خبر گلایه های صریح او ، اخبار عادی جشنواره و برندگانش را زیر سوال ببرد.

کمتر فیلمسازی را سراغ داریم که نه فقط با آثارش- که به گفته سخت ترین منتقدان هم کیفیت بالایی دارند- بلکه حتی با نوع رفتار و گفتارش، توجهات را به خود جلب کند.

او که به سان شخصیت ماندگار بهترین اثرش تاکنون، "حاج کاظم وار" گلایه هایش را آن هم با صراحت انقلابی بیان می کند و در خاتمه البته شکایت خود را نه به خلق که به خالق عرضه می کند، بی گمان شیفته تشویق و جیغ و هورای منتقدان و اهالی سینما نیست چه آن که به گفته خودش سی سال است که روی سن می آید و جایزه ها را از آن خود می کند.

او نه فقط دیشب و در اختتامیه این دوره از جشنواره بلکه بارها و بارها به صراحت بیان کرده که فیلمساز وابسته است؛ اما نه وابسته به این جناح و آن جناح یا شیفته فلان شاهزاده عربی که خرج فیلمش را در بیاورد بلکه وابسته به نظام و به تعبیر خودش سرباز این نظام است و برای ساخت آثاری در دفاع از ملیت، شرف و اعتقاد انقلابی و دینی خود از ارگان هایی چون سپاه کمک می گیرد نه شیادان و خناسانی که میل به این و آن دارند و برای انقلاب و نظام ، تره هم خُرد نمی کنند!

در زمانه ای که مصلحت اندیش ها در جبهه اکثریت قرار گرفته اند و حتی برخی به ظاهر انقلابی به خاطر حفظ منافع خود در برابر جریان های معارض با اهداف انقلاب سکوت پیشه کرده و گاه حتی خواسته و ناخواسته موج سوار می شوند ، او همچنان سینماگر شورشی است علیه این جریانات و البته انقلابی.

این چنین است که کار او ، سخن و اثرش به مذاق خیلی از مسئولان و اهالی سینما و منتقدان مدعی روشنفکری خوش نمی آید اما او با افتخار بیان می کند که از سردار سلیمانی ها و خانواده های معظم شهدا ، مهر تایید و سیمرغ حقیقی را گرفته است.

به سبب آنچه امشب گذشت و خیلی ها به لطف فضای مجازی از چند و چون آن مطلع شدند، بار دیگر یقین حاصل شد که حاتمی کیا همچنان به توصیه سید شهیدان اهل قلم، متعهدانه عمل می کند ، آن جا که خطاب به او نوشت؛ " ابراهیم، هرگاه خسته شدي اين شعر گونه را كه يك جانباز برايت نوشته است بخوان.

اي بلبل عاشق، جز براي گل ها مخوان

دست هاي دعاي دلسوختگان

آن همه بلند است

كه تا آسمان هفتم مي رسد

من پاهايم را بخشيده ام

تا اين دل سوخته را

به من بخشيده اند

اما اگر پاهايم را باز پس بدهند

تا اين دل سوخته را بازستانند

آنچه را كه بخشيده ام

باز پس نخواهم گرفت

دل من يك شقايق است خونين و داغدار

اي بلبل عاشق

جز براي شقايق ها مخوان"

 

انتهای پیام/

کاربر محترم؛ انتشار مطالب دیگر رسانه ها در پایگاه اطلاع رسانی فرهنگ نگار به معنای صحت و تایید محتوای آنها نیست و صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای بازنشر می‌شود؛ ضمنا شما می توانید اخبار و مطالب خود را که تا کنون در هیچ رسانه‌ای منتشر نشده است را از طریق ایمیل farhangnegar.ir@gmail.com برای ما ارسال نمایید تا در صورت دارا بودن مولفه‌های لازم، با نام خودتان منتشر گردد.

برچسب ها : حاتمی کیا
*نام و نام خانوادگي :

پست الکترونيکي :

*مطلب :
۱) نظراتی را که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد .
۲) از انتشار نظراتی که فاقد محتوا بوده و صرفا انعکاس واکنشهای احساسی باشد جلوگیری خواهد شد .
۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید .
۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید .