جمعه ۳ اسفند ۱۳۹۷
پشت پرده چند نرخی شدن بنزین؛
شکست سیاست بازی کابینه تدبیر و امید
قم فردا: مسئولین وزارت نفت و سازمان برنامه و بودجه که سال 94 طرح هدفمندی سوخت را متوقف کردند و مدعی بودند دونرخی بودن قیمت بنزین موجب فساد می‌شود، حالا خواستار احیای دوباره طرح هدفمندی سوخت شده‌اند.

به گزارش سایت خبری فرهنگ نگار، چهارشنبه هفته گذشته سید حمید پورمحمدی، معاون اقتصادی سازمان برنامه و بودجه کشور که به عنوان نماینده دولت در صحن علنی مجلس حضور یافته بود ضمن موافقت با پیشنهاد افزایش پلکانی قیمت گفته است: وقتی به قیمت حامل های انرژی در ایران در مقایسه با کشورهای همسایه نگاه می کنیم، تفاوت در برخی حامل ها بین 300 تومان تا 6 هزار تومان است و در این شرایط، قاچاق قطعا محتمل است.

وی در ادامه می گوید: وقتی به آلودگی هوا نگاه می کنیم می بینیم با تصمیمات خودمان منابع ملی را آتش می زنیم تا از آن طرف آلودگی بدست بیاوریم و هموطنان ما در رنج و سختی بخاطر آلودگی هوا زندگی کنند.
 
معاون اقتصادی سازمان برنامه و بودجه در این جلسه به طرح مسائلی پرداخته است که دکتر احمدی نژاد 10 سال پیش و در زمان اجرای طرح سهمیه‌بندی سوخت عینا همین استدلال‌ها را بیان کرده بود.

حال باید از مسئولین دولت روحانی پرسید مگر خود شما نبودید که دو سال پیش بنزین را تک نرخی و طرح هدفمندی سوخت را متوقف کردید؟ پس چرا دوباره به پلکانی شدن قیمت بنزین رو آورده‌اید؟

شاید برخی از وکیل‌الدوله‌هایی که به اسم "نمایندگان مردم" در ساختمان بهارستان جا خوش کرده‌اند حاضر نباشند منافعشان را به خطر بیندازند و علیه دولت حرفی بزنند اما یک رسانه مستقل نمی‌تواند حیثیت خود را در پس پرده‌های منفعت‌طلبی و مصلحت‌اندیشی پنهان کند.

واقعیت آن است که دولت حسن روحانی قصد داشت در تب و تاب تصویب لایحه بودجه سال 97 قیمت بنزین را از 1000 تومان به 1500 تومان افزایش دهد تا از این طریق بتواند بخشی از بریز و بپاش‌های دستگاه اجرایی را تامین کند اما این تصمیم دولت با مخالفت شدید مردم و کارشناسان اقتصادی همراه شد.

سخنان معاون سازمان برنامه و بودجه دولت دوازدهم در دفاع از چند نرخی شدن قیمت سوخت در حالی‌ بیان می شود که دو سال پیش سازمان برنامه و بودجه و همچنین وزارت نفت با استدلال‌های خنده‌داری همچون فسادزا بودن بنزین چندنرخی، اقدام به حذف کارت سوخت نمودند و به این وسیله راه را برای قاچاق سوخت هموار کردند.

اینک بر همه روشن شده است که سیاست‌بازی دولت یازدهم و دوازدهم نتیجه‌ای جز هدررفت منابع ملی و تشدید بی‌عدالتی در جامعه به همراه نداشته است، علیرغم اینکه مقامات سیاسی دولت فعلی و بخصوص شخص رئیس جمهور خود را عقل‌کل تصور میکنند و دیگران را مورد توهین قرار میدهند، باید این واقعیت تلخ را بپذیرند که در 4-5 سال گذشته هرچه دولت نهم و دهم رشته بود را پنبه کرده‌اند، وقتی احمدی نژاد سکان دولت را در سال 92 به حسن روحانی واگذار کرد، واردات روزانه بنزین در کشور 1 میلیون لیتر بود اما دولت حسن روحانی در دوره چهارساله اول خود واردات بنزین را به 15 میلیون لیتر در روز رساند.

 

انتهای پیام/

کاربر محترم؛ انتشار مطالب دیگر رسانه ها در پایگاه اطلاع رسانی فرهنگ نگار به معنای صحت و تایید محتوای آنها نیست و صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای بازنشر می‌شود؛ ضمنا شما می توانید اخبار و مطالب خود را که تا کنون در هیچ رسانه‌ای منتشر نشده است را از طریق ایمیل farhangnegar.ir@gmail.com برای ما ارسال نمایید تا در صورت دارا بودن مولفه‌های لازم، با نام خودتان منتشر گردد.

برچسب ها : اقتصاد , بنزین
*نام و نام خانوادگي :

پست الکترونيکي :

*مطلب :
۱) نظراتی را که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد .
۲) از انتشار نظراتی که فاقد محتوا بوده و صرفا انعکاس واکنشهای احساسی باشد جلوگیری خواهد شد .
۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید .
۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید .