سه شنبه ۲۷ آذر ۱۳۹۷
سفر به دیار شیرین و فرهاد در ایام نوروز
فرهنگ‌نگار:

به گزارش سایت خبری فرهنگ نگار،

استان کرمانشاه در غرب کشور قرار گرفته و همزمان با سال نو و آغاز تعطیلات نوروزی، وضعیت آب‌وهوایی مطبوع و دلپذیر این استان، علاوه بر مکان‌ها و مناطق دیدنی آن، گردشگران و مسافران زیادی را به سمت این شهر و استان جذب می‌کند.

بلوار طاق‌بستان کرمانشاه

استان کرمانشاه ناحیه‌ای کوهستانی است که بین فلات ایران و جلگه‌ی بین‌النهرین قرار گرفته و سراسر آن را کوه‌ها، قله‌ها و ارتفاعات رشته‌کوه‌های زاگرس پوشانده است.

رشته‌کوه‌های زاگرس در محدوده‌ی استان کرمانشاه به صورت موازی قرار دارند و دشت‌های مرتفع کوهستانی و گذرگاه‌های مهم زاگرس در این بین شکل گرفته است. در این استان چهار فصل، چهار اقلیم متفاوت وجود دارد.

سفر به دیار شیرین و فرهاد

اما به طور کلی می‌توان این استان را به دو بخش گرمسیر (نواحی غربی استان شامل شهرستان‌های قصر شيرين، سرپل ذهاب، گيلانغرب، سومار، نفت شهر و قسمت جنوبی شهر كرمانشاه) و سردسیر (سایر نواحی استان) تقسیم کرد.

جاذبه‌های گردشگری کرمانشاه

جاذبه‌های گردشگری هر شهر و استان، یکی از دلایل عمده‌ی جذب گردشگر است. استان و شهر کرمانشاه نیز مانند سایر شهرهای کشور از جاذبه‌های تاریخی، تفریحی و طبیعی زیبایی برخوردار است که سالانه گردشگران بسیاری را از سراسر ایران و جهان به خود جذب می‌کنند.

پرداختن به تمام آثار دیدنی و جاذبه‌های گردشگری این استان در یک مقاله نمی‌گنجد، اما در تعطیلات نوروزی پیشنهاد می‌کنیم حتما از مکان‌های زیر بازدید کنید.

مجموعه‌ی تاریخی و طبیعی بیستون کرمانشاه

مجموعه‌ی تاریخی بیستون در ۳۰ کیلومتری شمال شرقی شهر کرمانشاه، جنوب غربی شهر بیستون و در پای کوهی به همین نام در مسیر همدان به کرمانشاه قرار دارد. قداست کوه بیستون، شرایط مطلوب آب‌وهوایی و قرارگیری بر سر راه‌های مهمی از جمله جاده ابریشم، باعث شد تا پادشاهان و فرمانروایان بسیاری به این منطقه توجه کنند و آثار و یادگارهای بی‌بدیلی در دل و دامنه‌ی این کوه به یادگار مانده است.

سفر به دیار شیرین و فرهاد

این محوطه‌ی تاریخی، فرهنگی و طبیعی ۲۸ اثر ثبت شده ملی دارد و در حریم آن بیش از ۱۵۰ اثر تاریخی شناسایی شده است. کتیبه و نقش برجسته‌ی داریوش نیز در سال ۱۳۸۵ در فهرست جهانی یونسکو ثبت شده است.

سفر به دیار شیرین و فرهاد

مجسمه‌ی هرکول، تندیسی تراشیده از سنگ و مربوط به دوره‌ی سلوکی است که در این محوطه قرار دارد.

سفر به دیار شیرین و فرهاد

پل خسرو کرمانشاه

همچنین فرهادتراش، کتیبه‌های مختلف، سراب بیستون و پل خسرو نیز جز آثار دیدنی این ناحیه است. در کنار محوطه، امامزاده باقر (ع) منسوب به امام کاظم علیه‌السلام قرار دارد که جز مکان‌های زیارتی این منطقه است.

سفر به دیار شیرین و فرهاد

بیستون کرمانشاه

طاق‌بستان مجموعه‌ای از سنگ‌نگاره‌ها و سنگ‌نبشته‌های دوره‌‌ی ساسانی است که در شمال غربی شهر کرمانشاه قرار دارد. این مجموعه ارزش هنری و تاریخی زیادی دارد و شامل دو طاق بزرگ و کوچک و چند سنگ نبشته است.

وجود کوه و چشمه در این مکان، آن را به گردشگاهی مفرح تبدیل کرده که از زمان‌های دیرین تا به امروز مورد توجه بوده است. پیشنهاد می‌کنیم از موزه‌ی طاق‌بستان نیز دیدن کنید.

چنار کهنسال طاق بستان واقع در محوطه تاریخی کرمانشاه

در کنار محوطه‌ی تاریخی، درختی قدیمی وجود دارد. باور مردم محلی بر این است که این درخت بیش از ۶۰۰ سال عمر دارد.

می‌توانید پیاده به سمت پارک کوهستان که به فاصله‌ی بسیار نزدیکی در شمال غربی این محوطه قرار گرفته است، بروید و زیبایی‌های این مسیر را که با درختان کهنسال و تنومند محصور شده است، در ذهن‌تان ثبت کنید.

سفر به دیار شیرین و فرهاد

فراموش نکنید در مسیر خود حتما به یکی از رستوران‌ها و غذاخوری‌های سنتی این ناحیه بروید و طعم دنده‌کباب معروف کرمانشاهی را بچشید.

پارک کوهستان در ارتفاعات قرار گرفته است و از این بخش می‌توانید منظره‌ی فوق‌العاده‌ی شهر کرمانشاه را مشاهده کنید که در شب نمایی بسیار دیدنی و به‌یادماندنی دارد.

غار دو اشکفت کرمانشاه

اگر فرصت مناسبی برای کوهنوردی دارید، بهتر است به دیدن منظره‌ی شهر از پارک کوهستان قانع نشوید و از غار دو اشکفت به تماشای این منظره بنشینید. غار دو اشکفت در شمال شهر کرمانشاه، در دامنه کوه میوله و مشرف به پارک کوهستان قرار دارد و کهن‌ترین بقایای سکونت انسان در شهر کرمانشاه است.

سفر به دیار شیرین و فرهاد

ارتفاع این غار در حدود ۱۶۰۰ متر از سطح دریاست. این مکان باستانی، شامل دو غار مجاور هم است و در دامنه جنوبی کوه میوله، در ارتفاع حدود سیصد متری از دشت و مشرف بر پارک کوهستان قرار دارد.

سفر به دیار شیرین و فرهاد

معبد آناهیتا کنگاور کرمانشاه

معبد آناهیتا بنایی تاریخی منسوب به دوره‌ی اشکانی و ساسانی است که بر صخره‌ای مشرف به دشت کنگاور ساخته شده است. آناهیتا فرشته و نگهبان آب، فراوانی، زیبایی و باروری بوده است. بقایای این بنا که از بزرگ‌ترین بناهای سنگی ایران است، اکنون در شهر کنگاور، در مسیر همدان به کرمانشاه قرار گرفته است.

سفر به دیار شیرین و فرهاد

طاق گرا یا طاق شیرین کرمانشاه

بنای طاق گرا در گردنه‌ی پاتاق در مسیر کرمانشاه به سرپل ذهاب در کنار راه باستانی سنگ‌فرشی قرار دارد. این بنا امروزه به علت تغییر مسیر، در شیب‌های پایین جاده آسفالته قرار گرفته است.

برای دیدن این اثر، حدود ۲۰۰ متر بعد از ایست بازرسی معروف پاتاق وارد جاده فرعی در سمت چپ جاده اصلی شده و پس از طی مسافتی حدود ۵۰۰ متر به محل مورد نظر می‌رسید.

سفر به دیار شیرین و فرهاد

در مورد زمان ساخت این بنا اختلاف نظرهایی وجود دارد. برخی آن را به دوره اشکانی و برخی دیگر آن را به دوره ساسانی نسبت می‌دهند. اما آنطور که از مدارک باستان‌شناسی به دست آمده، ظاهرا این بنا در اواخر دوره ساسانی و احتمالا زمان حکومت خسرو دوم (۶۲۸-۵۹۰ م) ساخته شده‌ است. برای آن کارکردهای متفاوتی از جمله «یادگار احداث راه کاروانرو»، «توقف گاه موکب شاهی»، «اریکه سلطنتی»، «پاسگاه مرزی» و «بنای یادبودی از پیروزی» ذکر کرده‌اند.

سرآب نیلوفر کرمانشاه

شهرت این مجموعه‌‌ی طبیعی و تفریحی به واسطه‌ی وجود دریاچه‌ی کوچکی در این محوطه است. این دریاچه مملو از گل‌های نیلوفر آبی است که در فصل‌های گرم سال برگ‌ها و غنچه‌های آن سر از آب برآورده و قسمت زیادی از آن را می‌پوشانند و منظره‌ای بسیار دیدنی ایجاد می‌کنند.

اطراف این مجموعه امکانات رفاهی مورد نیاز گردشگران و مسافران فراهم شده است و می‌توانید اوقات خوشی را در این محوطه‌ی طبیعی بگذرانید.

سفر به دیار شیرین و فرهاد

قایق‌سواری در دریاچه را فراموش نکنید. در این مکان همچنین می‌توانید ماهیگیری کنید. سرآب نیلوفر در ۳۰ کیلومتری شمال غرب شهر کرمانشاه است.

غار قوری قلعه کرمانشاه

غار قوری قلعه در ۸۷ کیلومتری شهر کرمانشاه (۲۵ کیلومتری شهر روانسر) در دامنه‌ی کوه شاهو قرار دارد. این غار، بزرگ‌ترین غار آبی خاورمیانه با ۱۲ کیلومتر طول است. غار قوری قلعه به عنوان یکی از هفت اثر طبیعی ملی جهان ثبت شده است.

سفر به دیار شیرین و فرهاد

دمای داخل غار در تمام فصل‌های سال ثابت و بین ۷ تا ۱۱ درجه است. این غار شامل چندین تالار زیبا است. در سفر به استان کرمانشاه برای بازدید از این غار آبی بی‌نظیر، از قبل برنامه‌ریزی کنید.

ریجاب کرمانشاه

ریجاب در ۱۲۰ کیلومتری شمال غرب کرمانشاه قرار دارد. برای بازدید از این منطقه‌ی توریستی باید از قبل برنامه‌ریزی کنید. جاده‌ی کرمانشاه به ریجاب مسیری کوهستانی و پیچ‌درپیچ است که در حین سفر به این بخش، طبیعت بکر این ناحیه شما را مجذوب خواهد کرد.

اما باید به مسیر توجه ویژه‌ای داشته باشید، زیرا می‌تواند خطرآفرین باشد. بهتر است صبح زود حرکت کنید تا زمان مناسبی برای بازدید از این ناحیه داشته باشید.

سفر به دیار شیرین و فرهاد

ریجاب جاذبه‌های طبیعی و تاریخی بی‌شماری دارد که می‌توانید از آن‌ها دیدن کنید؛ رودخانه‌ی الوند که تنها رودخانه‌ی ریجاب است، آبشار ریجاب که از بلندترین آبشارهای ایران است، چشمه‌های متعدد، دره‌هایی که جولانگاه دائمی رودخانه‌ی خروشان الوند است و بالاخره پوشش گیاهی، درختان و درختچه‌های جنگلی این ناحیه زیبایی منحصر به فردی به آن بخشیده است.

بیش از ۲۵ اثر باستانی در این منطقه قرار دارد که قلعه‌ی یزدگرد سوم ساسانی و برج ریجاب از معروف‌ترین آن‌ها است.

سراب صحنه کرمانشاه

شهرستان صحنه در ۵۵ کیلومتری شهر کرمانشاه در جاده‌ی کرمانشاه به همدان قرار دارد. مهم‌ترین و زیباترین منطقه‌ی گردشگری این شهرستان، سراب صحنه است که تا شهر کرمانشاه ۶۸ کیلومتر فاصله دارد و جاده‌ی صاف و هموار آن باعث می‌شود بتوانید این مسیر را با ماشین در حدود ۴۵ دقیقه بپیمایید.

سراب صحنه بازدیدکنندگان بسیاری را به واسطه‌ی وجود آب‌وهوای عالی، آبشارهای زیبا و خروشان، درختان وحشی و باغ میوه، کوه‌های سر برافراشته و غار کیکاووس جذب می‌کند. در هنگام بازدید از این ناحیه، حتما از آبشار و دریاچه‌ی کوچک آن دیدن کنید. برای این کار لازم است از مسیری مملو از درختان زیبا که در دو طرف رودخانه قرار دارند، عبور کنید.

در چند نقطه از مسیر پل‌های زیبایی بر روی رودخانه بنا شده که مناظر زیبایی را برای عکاسی سلفی و خانوادگی در اختیار شما قرار می‌دهد.

اگر تصمیم دارید آرام آرام این مسیر را طی کنید و قبل از رسیدن به آبشار، از زیبایی‌های منطقه و صدای آرامش‌بخش آب لذت ببرید و لحظات‌تان را با عکس ماندگار کنید، حدود یک ساعت تا آبشار طول خواهد کشید، اما مطمئن باشید ارزشش را خواهد داشت. قایق‌سواری در دریاچه، ورزش‌های دسته‌جمعی و تهیه کباب به همراه خانواده از دیگر تفریحات پیشنهادی در این منطقه است.

تکیه معاون‌الملک کرمانشاه

تکیه معاون‌الملک مجموعه بنای تاریخی است که از دوران قاجاریه در شهر کرمانشاه به یادگار مانده است. این بنای تاریخی در بافت قدیمی شهر کرمانشاه در محله‌ی آبشوران قدیم و در خیابان حداد عادل قرار دارد. امتیاز استثنایی و قابل توجه این بنا در کاشی‌‌کاری بی‌نظیر و زیبای آن است.

کارشنا‌سان میراث فرهنگی بر این باورند که کاشی‌های برجسته و نیمه برجسته با نقوش زیبا و رنگ‌های صددرصد طبیعی که در این بنا به کار رفته در جهان بی‌همتا است.

سفر به دیار شیرین و فرهاد

این بنا از سه قسمت حسینیه، عباسیه و زینبیه تشکیل شده و دارای سه در ورودی است. موزه‌ی مردم‌شناسی شهر کرمانشاه در ضلع جنوبی قسمت عباسیه‌ی تکیه معاون‌الملک در تالاری به مساحت ۲۰۰ متر قرار دارد که شامل ۲۹ ویترین از اشیا قدیمی، صنایع دستی و پوشاک با مضامین فرهنگی و اجتماعی است. این موزه در اردیبهشت ۱۳۶۹ تاسیس شده است. در بخش عباسیه همچنین موزه‌ی پوشاک و زیورآلات قرار دارد که می‌توانید از آن نیز دیدن کنید.

بازار سنتی شهر کرمانشاه

بازار سنتی کرمانشاه یکی از اصلی‌ترین بخش‌های شهر و از بزرگ‌ترین بازارهای سرپوشیده‌ی ایران است. این بازار که به دلیل عبور خیابان‌های اصلی شهر اکنون به چهار قسمت تقسیم شده، شامل راسته‌ها و بخش‌های متعددی است که جاذبه‌ی توریستی است.

سفر به دیار شیرین و فرهاد

در این بازار می‌توانید ضمن بازدید، لباس‌های محلی و سوغات و صنایع دستی استان کرمانشاه را تهیه کنید.

سوغات و صنایع دستی کرمانشاه

از مهم‌ترین سوغاتی‌های خوراکی شهر کرمانشاه می‌توان به شیرینی بژی، نان برنجی، نان شکری، نان خرمایی، نان روغنی کرمانشاهی و کاک اشاره کرد. این شیرینی‌ها را می‌توانید در بازار سنتی کرمانشاه و در راسته‌ی نان برنجی پزها خریداری کنید.

البته به این لیست، روغن حیوانی معروف کرمانشاهی را نیز اضافه کنید. با کمی جستجو می‌توانید روغن عالی تهیه کنید که استفاده از آن در غذاها و بر روی برنج، عطر و طعم فوق‌العاده‌ای به غذاهایتان خواهد داد.

سوغات کرمانشاه چیست؟

در لیست سوغاتی‌های مربوط به صنایع دستی استان، موارد بسیاری قرار می‌گیرد که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به قالی و قالیچه، گلیم، گیوه‌های رنگی، جاجیم، موج، زیورآلات و مصنوعات چرم اشاره کرد.

بسته به سلیقه‌ی خود، پیشنهاد می‌کنیم صنایع دستی استان کرمانشاه را به عنوان یادگاری یا هدیه‌ای نفیس برای عزیزان خود انتخاب کنید.

غذاهای سنتی و رستوران‌ها کرمانشاه

دنده‌کباب معروف و لذیذ کرمانشاهی را می‌توانید در رستوران حیدری یا رستوارن جمشید در طاق‌بستان امتحان کنید. خورشت خلال بادام نیز از غذاهای خوشمزه و خاص کرمانشاه است که با گوشت، خلال بادام و زرشک سیاه تهیه شده و همراه برنج سرو می‌شود. در سفر به کرمانشاه حتما این غذا را نوش جان کنید.

پیشنهاد ما رستوران ارگ واقع در مجتمع تجاری ارگ در میدان مصدق (مرکز شهر) است. ضمن بازدید از این مرکز خرید می‌توانید این غذای سنتی را نیز امتحان کنید. یکی دیگر از غذاهایی که در سفر به کرمانشاه نباید آن را از دست بدهید، آش عباسعلی است.

این آش سنتی و محلی کرمانشاهی بسیار خوش‌طعم و مقوی است که می‌توانید در رستوران‌های کوچک موجود در مرکز شهر، این غذا را تهیه و میل کنید.

خورشت خلال کرمانشاه

خورشت خلال بادام کرمانشاه، یکی از معروف‌ترین، لذیذترین و در عین حال رایج‌ترین غذاهای سنتی این خطه از ایران به شمار می‌آید. گردشگران بسیاری از سراسر ایران هنگام سفر به این استان باستانی، پس از بازدید از آثار تاریخی شگفت‌انگیز باقی‌مانده از دوران کهن، امتحان کردن طعم فوق‌العاده و لذیذ این غذای بومی را در برنامه‌ی غذایی روزانه‌ی خود قرار می‌دهند.

سفر به دیار شیرین و فرهاد

خوراکی مقوی، خوش‌عطر و مملو از هنرمندی آشپزان کرمانشاهی که از دلایل شهرت و محبوبیت آن به شمار می‌آید. مردم این استان با استفاده از خلال بادام، گوشت، کره، زرشک، پیاز، رب‌گوجه‌فرنگی، گلاب، زعفران دم‌کرده، چوب دارچین، نمک و زردچوبه این غذا را تهیه می‌کنند.

سرو این خورشت خوشمزه در کنار برنج، سبزی خوردن، ماست و انواع چاشنی‌های بومی و سنتی بسیار دوست‌داشتنی و خاطره‌انگیز خواهد بود. آشپزان این استان برای تزئین از خلال پسته و برای بخشیدن طعمی ترش و دلپسند از لیموعمانی نیز استفاده می‌کنند.

هلوکباب کرمانشاهی (کوفته مخصوص کرمانشاه)

غذایی که به عنوان یکی از قدیمی‌ترین و معروف‌ترین غذاهای بومی استان کرمانشاه محسوب می‌شود هلوکباب یا همان کوفته‌ی معروف کرمانشاهی است که طرفداران بسیاری را در سراسر این استان و حتی تمامی کشور بدست‌ آورده است. اینکه چرا اسم این غذای لذیذ و خوش‌بو هلوکباب است، مشخص نیست.

اما به نظر می‌رسد به دلیل مزه‌ی عالی، لطافت و شاید شکل ظاهری که آشپزان هنگام سرخ کردن درون روغن به آن می‌دهند به هلوکباب شهرت یافته است.

سفر به دیار شیرین و فرهاد

مردم استان کرمانشاه این غذای سنتی و بومی را با استفاده از گوشت، لپه، روغن، سیب‌زمینی نیم‌پز، تخم‌مرغ، گردو، کشمش، پیازسرخ شده، آبلیمو، شکر، نمک و رب گوجه‌فرنگی طبخ می‌کنند.

شاید تهیه‌ی هلوکباب به صرف زمان نیاز داشته باشد، ولی مطمئن باشید طعم و عطر آن به قدری لذیذ و مطبوع است که از تهیه‌ی آن و چشیدن این غذای دوست‌داشتنی، پشیمان نخواهید شد. هلوکباب معمولا همراه با نان و سبزی‌خوردن میل می‌شود.

کوفته نخود کرمانشاه (کوفته ریزه)

از دیگر غذاهای رایج و محبوب در رژیم غذایی مردم استان کرمانشاه، کوفته نخود یا همان کوفته ریزه‌ی معروف کرمانشاهی نام دارد.

سفر به دیار شیرین و فرهاد

این غذا در بین خانواده‌های این استان تاریخی کشورمان، بسیار پرطرفدار بوده و به دفعات تهیه و طبخ می‌شود. بانوان و مادران هنرمند استان کرمانشاه، کوفته نخود را با استفاده از نخود پخته شده، گوشت چرخ‌کرده، آرد، نمک، زردچوبه، پیاز، سبزی‌های معطری مانند: جعفری، نعناع، مرزه، ترخون و مغز‌گردو تهیه می‌کنند. غذایی بسیار لذیذ با خواص منحصربه‌فرد نخود که برای بدن انسان بسیار لازم و ضروری است.

دست‌پیچ کرمانشاه

دست‌پیچ مخصوص کرمانشاه، نوعی دیگر از کوفته‌های معروف سنتی استان کرمانشاه محسوب می‌شود که با طعم دلنشین و شیرین برگه‌های قیسی و گردوهای تازه، بسیار دوست‌داشتنی و مطبوع به نظر می‌رسد.

سفر به دیار شیرین و فرهاد

در طبخ این غذای سنتی از برگه‌ی قیسی، گردوی خرد شده، کشمش، گوشت چرخ‌کرده، پیاز، لپه‌ی پخته شده، روغن، زردچوبه، نمک، فلفل، رب گوجه‌فرنگی، آبلیمو و شکر استفاده می‌شود. قطعا از مزه‌ی بی‌نظیر این دست‌پیچ مخصوص کرمانشاهی لذت خواهید برد. نوش جان...

سیب‌پلو کرمانشاه

استفاده از انواع سبزی و همچنین صیفی‌جات در طبخ و تهیه‌ی تنوع بی‌نظیری از پلوهای ایرانی بسیار رایج است. مردم استان کرمانشاه، با استفاده از سیب‌زمینی که به عنوان یکی از مفیدترین و پرمصرف‌ترین مواد اولیه‌ی آشپزی ایرانی شناخته می‌شود، به طبخ و تهیه‌ی نوعی غذای سنتی و بومی می‌پردازند که از آن به سیب‌پلو یاد می‌کنند.

سفر به دیار شیرین و فرهاد

به نظر می‌رسد، طعم سیب‌زمینی با مخلوطی از مواد اولیه‌ای مانند برنج، گوشت‌ چرخ‌ کرده، کشمش، پیاز، خرما،کره، زعفران و نمک، مطبوع و دوست‌داشتنی خواهد شد.

همچنین این غذا از خاصیت غذایی بالایی به دلیل حضور کشمش و خرما برخوردار است که کارشناسان تغذیه در مصرف این نوع خوراک‌های خانگی تاکید بسیار دارند. توصیه می‌کنیم شما نیز این غذای اصیل ایرانی را تهیه و میل کنید.

کوفته‌شیرین کرمانشاه

تنوع جالبی از انواع کوفته در غذاهای سنتی و بومی استان کرمانشاه به چشم می‌خورد. خوراک‌هایی که در پس ایجاد و چگونگی ابداع آن، رازها و نکته‌های فراوانی نهفته است.

سفر به دیار شیرین و فرهاد

کوفته‌شیرین کرمانشاهی نیز یکی از این غذاهای سنتی و بومی به شمار می‌آید. خانم‌های خوش‌ذوق کوفته‌شیرین کرمانشاهی را با استفاده از گوشت چرخ‌کرده، برنج، نعناع خشک، شکر، سرکه، پیاز، تخم‌مرغ، فلفل، نمک و زردچوبه طبخ می‌کنند. پیشنهاد می‌کنیم این کوفته‌ی لذیذ را حتما در منزل تهیه کرده و میل کنید. نوش جان...

سوپ ترخینه کرمانشاه

ترخینه یکی دیگر از سوپ‌های محلی و بومی استان کرمانشاه محسوب می‌شود که علاوه بر طعم لذیذ و عطر خوشایندش، به عنوان غذایی با خاصیت دارویی که برای درمان سرماخوردگی بسیار مفید و ضروری است، شناخته می‌شود.

برای طبخ این خوراک مطبوع، به گندم و دوغ احتیاج است، که ترکیب این دو ماده به صورت گلوله‌هایی آماده و خشک شده، در دسترس مردم قرار می‌گیرد. اما مواد اصلی برای تهیه‌ی سوپ ترخینه را اسفناج خردشده، پیاز، نمک، فلفل، زردچوبه، لپه، عدس، آب مرغ و ترخینه‌ی آماده شده، تشکیل می‌دهد.

سفر به دیار شیرین و فرهاد

 گفتنی است با سفر کردن به دیار شیرین و فرهاد می توان از تمامیه جاذبه های زیبای این استان دیدن کرد و شاید این استان را مقصد هر ساله خود برای مسافرت کردن انتخاب نمایید.

انتهای پیام/

کاربر محترم؛ انتشار مطالب دیگر رسانه ها در پایگاه اطلاع رسانی فرهنگ نگار به معنای صحت و تایید محتوای آنها نیست و صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای بازنشر می‌شود؛ ضمنا شما می توانید اخبار و مطالب خود را که تا کنون در هیچ رسانه‌ای منتشر نشده است را از طریق ایمیل farhangnegar.ir@gmail.com برای ما ارسال نمایید تا در صورت دارا بودن مولفه‌های لازم، با نام خودتان منتشر گردد.

*نام و نام خانوادگي :

پست الکترونيکي :

*مطلب :
۱) نظراتی را که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد .
۲) از انتشار نظراتی که فاقد محتوا بوده و صرفا انعکاس واکنشهای احساسی باشد جلوگیری خواهد شد .
۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید .
۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید .